Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




55. Talasémie - rozdělení, genetika, typy mutací a molekulární biologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.89 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Beta thalassemia major (také známa jako Cooleyova anémie).

Nejtěžší forma beta talasémie. Pacient mají dva abnormální geny, které způsobují buď těžký pokles nebo úplné zastavení produkce beta globinových řetězců.

Projev: omezení až úplnému znemožnění tvorby Hb A. . Rozvoj až život ohrožující anémie, která vyžaduje doživotní pravidelné podávání krevních transfúzí a trvalou lékařskou péči. Časté krevní transfúze vedou k rozvoji přetížení organismu železem. Pokud není léčeno, nadbytečné železo se ukládá do jater, srdce a jiných orgánů a může způsobit selhání jejich funkce a předčasnou smrt.

Diagnostika: Choroba se projeví u dětí po 3. měsíci věku, kdy je fyziologicky nahrazována tvorba plodového HbF za Hb A.

Beta Talasémie – genetika: Mutace jednoho nebo obou genů kódujících beta globinové řetězce. Bylo popsáno více než 200 mutací těchto genů, ale pouze 20 z nich se vyskytuje častěji. Druh mutace určuje stupeň poklesu produkce beta řetězců (pak mluvíme o beta+ talasémii) nebo úplné chybění tvorby beta řetězců (beta0 talasémie) a tím i tíži anémie. S lehčí formou beta talasémie se setkáváme i u osob narozených v České republice.

Varianty kombinací: Pokud se geny talasémie zkombinují s geny pro některou z hemoglobinopatií vznikají různé varianty talasémie.

  1. Hb E – beta talasémie:

nejčastější hemoglobinopatie

Projev: především u lidí v jihovýchodní Asii, pokud má člověk vrozeně jeden gen Hb E a jeden gen beta talasémie, produkuje hemoglobin E-beta talasémie. To vede ke vzniku středně těžké anémie, podobné té u beta thalassemia intermedia.

  1. HbS – beta talasémie nebo také srpkovitá anémie – beta talasémie:

Hb S - nejlépe prostudovaná hemoglobinopatie

Projev: Vrozená kombinace jednoho genu Hb S a jednoho genu beta talasémie vede k produkci hemoglobinu S-beta talasémie. Tíže choroby závisí na množství produkovaného beta globinového řetězce. Pokud není produkován vůbec, potom je klinický obraz téměř identický se srpkovitou anémií – slabost, dušnost, bledost, žloutenka..

Všeobecná diagnostika Talasémie:

  • rodinná anamnéza

  • fyzikální vyšetření – zvětšení sleziny, jater

  • odběr krve – krevní obraz - nízké množství červených krvinek, speciální testy pak mohou prokázat přítomnost abnormálního hemoglobinu

  • genetické vyšetření

Talasémie a molekulární biologie:

Molekulární biologie: vědní disciplína zabývající se studiem buněčných biologických procesů na jejich molekulární úrovni. Molekulární biologie se věnuje popisu biologických makromolekul a jejich vzájemným funkčním vztahům. Zvláštní pozornost je především věnována funkci makromolekul podílejících se na dědičnosti organizmů, tedy DNA, RNA a proteinům.

Metody molekulární biologie:

  • u Talasémie se používají se k odhalení delecí a mutací v genech kódujících alfa a beta řetězce

  • molekulárně genetické vyšetření je vhodné pro potvrzení diagnózy indikované na základě biochemického vyšetření a fenotypového projevu.

  • určení přesného typu mutace vyřazující daný gen a následně příslušný protein z funkce

  • pro zahájení příslušné terapie pacienta

Témata, do kterých materiál patří