Otázka č. 8 - Ideologie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Enviromentalismus
-
řeší vztah mezi přírodou a společností
-
usiluje o změnu společenských, ekonomických a politických mechanismů, které brání snahám o ochranu životního prostředí
- Je ideologie představující soubor idejí, názorů a teorií ,které v podstatě usilují o ochranu životního prostředí. Ideově tak zastřešuje mnoho ekologických hnutí a organizací.Tvoří nadstavbu přírodním vědám-biologii a ekologii.
- některé proudy jsou ovlivněny východní filozofií (nenásilí)
- Tato mladá ideologie (vznikla ve 20. století), stojí v opozici ke všem dosavadním ideologiím, které podle ní jen vykořisťují přírodu. Prosazuje decentralizaci a osobní zodpovědnost na nejnižších úrovních. Je jak v společenské (Greenpeace, Duha, Děti Země), tak v politické sféře (zelení). Mají blíž k levici (uznávají kolektivní zodpovědnost), ale spolupracují i s pravicí (snaha vychovat jedince k ekologickému cítění). - ekoterorismus – Některé radikální proudy se snaží vyburcovat společnost relativně nepřiměřenými prostředky.
Feminismus
-
původní označení bylo Ženské hnutí
-
ideologie která prosazuje zrovnoprávnění žen s muži
-
cílem je výzkum jevů, které lze označit za utlačování ženského pohlaví
-
od umírněných proudů, po radikální (muslimské země)
-
na konci 19.stol. zaměření na získání volebního práva
-
- Je ideologie ženského hnutí, které prosazuje společenské, ekonomické a politické zrovnoprávnění žen s muži.Vychází z toho, že tradiční společnost vždy snižovala funkci ženy.
- 1. požadavek rovnosti mužů a žen 1792 vznesla Mary Wolstnecraftová
- V 19. století se sufražetky (feministky) zaměřily především na získání volebního práva. První zemí, kde si ho sufražetky vybojovaly, byl Nový Zéland (1893), poslední Švýcarsko (1971).
- Nejvýznamnější teoretičkou feminismu byla Simone de Beauvoirová
- Ženské hnutí má mnoho podob-spolky, hnutí, sdružení; organizují kampaně, které se týkají potratů, pornografie, domácího násilí. Snaží se o zastoupení ve státních úřadech. Svých cílů chtějí dosáhnout různě, dle způsobu se rozlišují dvě linie:
1.liberální-zdůrazňuje osobní postavení ženy, nemá zůstávat v domácnosti, ale seberealizovat se v zaměstnání.
2.socialistický-tvrdí,že ženy jsou součástí vykořisťované třídy, až se změní ekonomické řád, změní se i postoje k ženám
3.radikální (např. lesbický proud)-tvrdí, že muži jsou méněcenní, prosazuje separatismus, vznik sesterských komunit.
Nacionalismus
- jako ideologie upřednostňuje politické, kulturní a ekonomické zájmy jednoho určitého národa.
- formuloval se v 18. století (středověk nacionalizmus neznal) ve Francii, Německu a Itálii jako snaha o emancipaci národů v mnohonárodnostních státech,jako myšlenka národního sebeurčení. Hledá historické role a vyšší poslání národa.
- stojí v opozici k liberalismu-jednotlivec se musí podřídit kolektivu-národu. Opírá se o národ a jeho podstatné znaky-zvyky, tradice, jazyk, kulturu, literaturu atd.
- Nacionalismus se projevuje ve třech oblastech-
1.Politické-vytvoření národního státu
2.Kulturní-vybudování národního vědomí
3.Ekonomické-zaměřen proti zahraničnímu kapitálu, chrání domácí trh.
- Nacionalismus má několik vývojových fází-může pomoci národu k sebeurčení (národní obrození u nás), ale může vést až k legitimizaci zločinu a bezpráví (fašismus se opíral o nacionalismus).
- šovinismus je radikální podoba nacionalismu ,tzn. vyvyšování nad ostatní národy. Radikální nacionalistická hnutí jsou vždy nebezpečná.