Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 8 - Ideologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (41.08 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Komunismus
Utopická ideologie.(utopie- má nereálný cíl, dogmaticky trvá na zastaralých zásadách).
Vzchází z humanismu osvícenství, utopického socialismu a tzv. vědeckého komunismu (představitelé :Marx, Engels). Cílem je naprogramovat a v praxi aplikovat optimální ekonomické, politické a sociální uspořádání společnosti založené na společném vlastnictví výrobních prostředků společném rozdělování dosažených prostředků dle potřeb, což povede k vytvoření beztřídní a rovnostářské společnosti. Myšlenky komunismu lze stejně jako myšlenky socialismu objevit v díle Platona, Mora, Campanelly. Za samotného autora myšlenek je považován Karl Marx a Fridrich Engels.

Stejně jako socialismus vychází z kritiky kapitalismu. Výrobní síly (proletariát) se vyvíjí, ale výrobní vztahy (vykořisťování-nadhodnota) zůstávají neměnné Vykořisťování povede k tomu, že se proletariát vzbouří a násilím uskuteční revoluci, tzn. svrhne kapitalistický řád a nastolí socialismus, který má vést k postupné přeměně v komunismus. Proletariát je ale neuvědomělý, proto potřebuje stranu.
Kdo má soukromé vlastnictví, má i výrobní síly. Aby se osvobodili dělníci, musí se zrušit i soukromé vlastnictví.
Komunisté odmítají národnost (kterou tehdejší sociální strany hlásaly), jejich program měl mezinárodní charakter - dělníci se sdružovali v tzv. Internacionále.
Po Marxově smrti došlo k ideovému rozštěpení komunismu. Jedni pokračovali v Marxových tezích, druzí se rozhodli pro totalitní ideologii- Lenin, Stalin. Podle Lenina je třeba po násilné revoluci vytvoření diktatury, veškerá moc ve straně má být podřízena vůdci. Na to navázal Stalin, především rozvíjel myšlenku, že proletariát je neuvědomělý, proto by se revoluce měly uskutečňovat jen v zaostalých zemích.
Neomarxismus je myšlenkový směr rozšířený především v západní Evropě Směšují se v něm marxistické a anarchistické prvky.Vyznávají jej zejména intelektuálové a studentstvo.

  • vznik: reakce na liberalismus (industrializace, kapitalismus, průmyslová revoluce,…)

  • chce vytvořit něco nového (x konzervatismus)

  • snaha vybudovat sociálně spravedlivé společnosti („všichni jsou si rovni“)

→ v 19. století – skutečně vize lepších podmínek (chudoba tehdy x nyní)

  • vývoj

  1. Utopičtí socialisté

  • Charles Fourier, Robert Owen

  • jako první přichází s myšlenkou zlepšení liberalismu

  1. přestane existovat daná společnost, rozdělení do komun (např. kibucy) – všichni budou dělat vše (→ žádná dělba práce), všechno bude patřit všem, žádný soukromý majetek, všichni žijí v lásce

  2. Marx-komunistický manifest

  • radikální socialisté – komunisté

  • pojmenovávají „utopické“ socialisty

  • nová myšlenka: revoluce - vyšší vrstva – byrokracie

  • proletariát = dělnictvo – práce

→ proletariát svrhne kapitalisty (tvrdí, že nikdy nebudou ochotni vzdá se majetku, vlády)

Témata, do kterých materiál patří