Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




5A - Osvobozenecké boje v Latinské Americe

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (26.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Důležité předpoklady pro rozvinutí národně osvobozeneckého zápasu ve španělských koloniích v Americe se vytvořily v souvislosti s podstatnými změnami v mezinárodní situaci v 90. letech 18. století. Španělsko neuspělo ve válce s revoluční Francií (1793–1795) Tím se dostalo do vleku francouzské politiky a bylo zataženo do války s Velkou Británií, což mělo podstatný vliv na vývoj v koloniích za oceánem. Převaha na moři umožnila britskému loďstvu uplatnit účinnou blokádu, jejímž důsledkem bylo přerušení spojení kolonií s mateřskou zemí. Kreolská buržoazie si uvědomovala, že Španělsko nemá dostatečné síly k obraně kolonií proti případnému britskému útoku. Třebaže bylo přerušeno spojení s metropolí a autorita „peninsulares“ v koloniích značně poklesla, britské pokusy zmocnit se důležitých středisek na pobřeží Jižní Ameriky v letech 1806 a 1807 (Buenos Aires, Montevideo) ztroskotaly. Rozhodujícím bezprostředním podnětem pro zahájení boje vlastenců v zemích Latinské Ameriky se stal Napoleonův zásah ve Španělsku. Roku 1808 císař přinutil k abdikaci krále Karla IV. Králem Španělska se stal Napoleonův bratr Josef. Francouzská armáda obsadila Madrid a hlavní střediska na východě země. Část aristokracie a vysokého úřednictva se podřídila, ovlivněna obavami z rázných francouzských zásahů. Přesto ve Španělsku narazil „císař všech Francouzů“ na takový odpor, s nímž se doposud nesetkal v žádné z poražených a obsazených zemí. V zemi se rychle rozhořela partyzánská válka – guerilla.

Napoleonův zásah ve Španělsku rozhodným způsobem oslabil spojení kolonií s metropolí. Z Madridu docházely příkazy a instrukce, které se koloniální správa, zachovávající věrnost odstraněné bourbonské dynastii, zdráhala uposlechnout. Uvolnění svazku s metropolí, obecná mezinárodní situace, podpora ze strany Británie usilující o získání jihoamerických trhů a především stále rostoucí snaha kreolů dosáhnout politické nezávislosti a tím si otevřít širší prostor pro podnikání – to byly základní činitele, které ovlivnily rozmach osvobozeneckého hnutí v Latinské Americe na počátku 19. století. Boj za nezávislost proběhl ve dvou fázích v letech 1808–1814 a 1816–1825. Důležitým mezníkem byl rok 1810, kdy téměř ve všech koloniích zahájili vlastenci ozbrojený boj. Nejsilnější bylo revoluční nadšení v Nové Granadě a La Platě, ve „starých“ místokrálovstvích (Nové Španělsko, Peru) se snahy směřující k nezávislosti projevovaly méně výrazně.

Nová Granada

Již 19. dubna 1810 byl svržen španělský generální kapitán v Caracasu a 5. července 1811 došlo k vyhlášení nezávislosti Spojených států venezuelských, v jejichž čele jako generalissimus stanul Francisco de Miranda. V tomto případě, ostatně jako ještě nejednou poté, se projevila počáteční slabost a roztříštěnost národně osvobozeneckého hnutí. Proto mohli Španělé s úspěchem zasáhnout, v roce 1812 vojska generála Monteverdeho dobyla Caracas a znovu ovládla Venezuelu. Miranda byl zajat a převezen do vězení ve Španělsku. Po něm převzal roli vůdce boje za svobodu třicetiletý kreol Simon Bolívar (1783–1830), pocházející z velmi bohaté caracaské rodiny, usazené ve Venezuele od 16. století. Přesto, že neuspěl ani jeho pokus v roce 1813, kdy vznikla druhá Venezuelská republika, se Bolívar stal nejvýraznější osobností národně osvobozeneckého zápasu v Latinské Americe. V druhém případě se Bolívar pokusil získat širší podporu rozhodnutím, aby půda zabavená roajalistům byla rozdělována jeho vojákům. Zatím však nedosáhl cíle a Španělé zlikvidovali i druhou venezuelskou republiku.

Témata, do kterých materiál patří