Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Filozofie období helénismus – Skepticismus, Elekticismus, Novopythagorismus

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Filozofie období helénismus – Skepticismus, Elekticismus, Novopythagorismus

Skepticismus

Pochybuje (skepse = pochybování) o možnosti a hodnověrnosti poznání, zdrojem duševního klidu je smíření s poznatelností světa. Dělí se na starou, střední a mladší školu. Hlavním představitelem a zakladatelem je Pyrrhón z Elidy. Cílem člověka je usilovat o štěstí; k tomu je nutné zodpovědět si tři otázky: jaké jsou věci ? jaký je náš postoj k nim ? co tím získáme ? Odpověď skeptiků je: nevíme, musíme se zdržet úsudku a získáme tím duševní klid (ataraxii).

Otázky: „lze vůbec něco jednoznačně tvrdit?!‘‘ ; „lze vůbec něčemu věřit?!‘‘ - odpověď: nelze, je to zbytečná námaha, nic nelze do důsledku poznat, smysly nás klamou.

3 periody: zakladatelem Pyrrhon,střední období-akademické skepse-centrum Akadémie, mladší skepse- Ainesidémos-v době narození Krista

- 1 -

Pyrrhon hodně cestoval do Indie = vliv indického filozofického myšlení, seznámení s Brahmány. Zúčastnil se výpravy A. Makedonského do Indie. Nemáme nic pevného podle čeho bychom mohli poznávat, nemáme-li jistotu, neangažujeme se, snažíme se dosáhnout lhostejnosti, klidu.

PYRRHON: Nejlépe je, když se nevyjadřuji k věcem, v které pochybuji. Proč? Protože dosáhnu blaženého klidu. Utíkám před pravdou. Skeptikové jsou skromní, my nechceme být vševědci, cílem je hodnotně prožít život, který je nám dán, ten prožijeme dobře, pokud v sobě získáme harmonii

Trópy: argumenty, kterými se představitelé antického skepticismu, snažili se zdůvodnit možnost objektivního poznání pravdy (reality). Tropy - takto jsou označována některá díla skeptiků. Důraz na smyslové poznání člověka, srovnání vjemů člověka a např. psa. Pes je podle nás druhořadý, ale má např. lepší čich jak my. Někdy se ukazujeme pod zvířecí říší.

=hlediska, která bez výjimky dokazují nepoznatelnost pravdy

Elekticismus

-římský

-představitel Marcus Tulius Cicero

-spojení všech systému přinesených z okolí-vzdělaný Říman k nim proto přistupoval se sklonem všechny nezaujatě prozkoumat a vybrat to, co se mu jeví správné )eklektik = vyběrač)-spojení vybraného v novou jednotu

-alexandrijský - k řecké tradici ještě tradice orientální-židovská. Filón a ostatní helenizovaní židé- pojetí boha se značně vzdaluje od představy Starého zákona

Novopythagoreismus

Navazuje na pythagorejce a Platóna, ve spekulacích o číslo jedna a dva řeší poměr boha a světa (dokonalosti a nedokonalosti). Základem světa je božská jednička, počátek a tvůrce.

Novoplatónismus

Snaží se spojit Platonovo učení s náboženskými proudy. Filozofie má ukazovat cestu splynutí s bohem. V tomto antická filozofie formálně končí zrušením novoplatónské školy v r.529 císařem Justiniánem.

Témata, do kterých materiál patří