Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




„Fin-de-siècle“

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.9 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

„Fin-de-siècle“ – dovršení pokroku či krize hodnot?

Toto označení pochází z francouzských slov a dá se volně přeložit jako konec století. Jedná se o období končícího 19.století a o očekávání, co vlastně přinese následující 20.století. Okruh této problematiky se týká zejména let 1895 – 1905. Právě v tomto desetiletí vyvrcholilo století, v němž se odehrálo doposud největší zrychlení tempa změn v lidských dějinách, století, v němž průmyslová a vědeckotechnická revoluce podstatně změnily tvář světa. V této souvislosti se mění zcela názory a postoje soudobých lidí.

Tato doba, označována také jako belle epoque (krásná doba), je obecně označována za dobu stability, důvěry, jistoty, komfortu a míru. Ve skutečnosti však vynikala všemi těmito vlastnostmi jen do určité míry, i zde se objevují nejrůznější pochybnosti, strach, nenávist, násilí i sociální protesty. Šlo o období nastupujícího imperialismu se všemi jeho rozpory a negativními stránkami. Zlatým věkem byla jen pro privilegované vrstvy, ale i jejich spokojenost, bohatství a moc byly vystaveny tlaku a útokům ze všech stran. Je to tedy období značně ambivaletní.

Rychlý průmyslový rozvoj a dlouhodobá prosperita vedly k dočasnému upevnění základů kapitalismu. Socialistické hnutí zapustilo pevné kořeny a jeho tlak byl od 90. let stále zřejmější v řadě zemí. Buržoazie se bránila taktikou sociálních ústupků, snažila se rozložit socialistické hnutí zevnitř, pokoušela se ventilovat sociální napětí v koloniálních výbojích. Rok od roku se zostřoval konkurenční boj, v kapitalistické ekonomice začala převládat tendence ke koncentraci výroby.

Toto období je typické světovými výstavami (nejdůležitější byla v Paříži, která se konala od 14.4.1900 do 12.11.1900, byla vstupní bránou do 20.století), oslavou elektřiny, obnovením olympiády (1896) Coubertinem, což souviselo s novým postojem ke sportu – sportem ku zdraví (už nejen zábava, ale revoluce svalů), velkým pokrokem v chemickém průmyslu, automobilovém průmyslu, lidé začali létat atd. Bohužel je také typický pro odpor ke kapitalismus, bujícím antisemitismem, anarchismem...

Hledání výrazu fin de siécle

Duch protestu a touha po odhalení nových výrazových forem i nových norem jednání byly obsaženy ve všem intelektuálním i uměleckém dění na přelomu 19. a 20. století. K tomu se vztahuje i vůdčí motiv Friedricha Nietzscheho – naprosto odmítl a přehodnotil hodnoty existující společnosti, tedy vytvořil nový systém hodnot, které plně odpovídaly nově nastupujícímu období nabitého energií. Hodnoty převrátil také Einstein. Svou teorií relativity podkopal základy veškeré fyziky, která věřila, že vše podstatné už bylo poznáno. Fyzika a veškerá matematika byly tehdy založená na dogmatismu Newtona a Euklidovské geometrie, ale s příchodem Einsteina se celý systém rozpadl. Je důležité vědět, což lze krásně vypozorovat na příkladu Vídně, že zde byli lidé, kteří hleděli do nového století s vírou v pokrok, byli rádi, že se bortí staré řády (zejména Habsburská monarchie, kde bylo jasné, že s největší pravděpodobností se smrtí Františka Josefa I., „zemře“ i Rakousko), ale na druhou stranu tady byl strach ze zániku, nejistota, utápění se v dekadenci apod.

Témata, do kterých materiál patří