Fyziokratismus a jeho charakteristika
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Opravdovým bohatsvím ve všech svérách výroby je práce
Smithovým pokračovatelem byl Jean Baptiste Say (1767-1832), francouzský ekonom, který vyslovil tzv. Sayův zákon: nabídka každého statku či služby je současně zdrojem poptávky ve stejné hodnotě. Tj. společnost může existovat bez kolapsů, protože vše, co se vyrobí se spotřebuje, pokud bude tento zákon ekonomicky realizován. Přebytek produktu práce vystupuje jako zisk, úrok a pozemková renta.
Další významný představitel a.k.p.e. je David Ricardo (1772-1823), který poprvé vysvětlil, na jakém základě je tvořena pracovní teorie hodnoty (jde o jednofaktorovou pracovní teorii hodnoty – bere se v úvahu jen jeden faktor – pracovní síla). Nabídka a poptávka kolísá kolem nějaké hodnoty, pro ekonomický výsledek je rozhodující, kolik lidí budeme zaměstnávat – čím více, tím větší hodnota produktu (toto se ukázalo jako neplatné).
Ricardo byl též předchůdcem teorie komparativních výhod, zabýval se také zemědělstvím, tím, kde je výhodné které plodiny pěstovat, aby i na špatných půdách bylo možno hospodařit s co největším užitkem. Jeho nejvýznamnějším dílem jsou Zásady politické ekonomie a zdanění (tj. zabýval se také zdaněním)
Do klasické politické ekonomie patří dále John Stuart Mill (1806-1873), angl. ekonom, který přišel s vícefaktorovou teorií pracovní hodnoty: hodnota není tvořena jen prací, ale též pracovní obětí dělníka (mzda), obětí podnikatele (podnikový zisk) a abstinencí kapitalisty (úrok). Roku 1848 vydal první vysokoškolskou učebnici ekonomie – Základy politické ekonomie.