Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Merkantilismus a jeho charakteristika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Merkantilismus a jeho charakteristika

Merkantilismus je první vývojová ekonomická teorie. Jde o myšlenky a metody, jež se soustředily kolem doktríny o obchodní bilanci, typické pro evropské ekonomické myšlení sedmnáctého a značnou část osmnáctého století. Merkantilismus vznikl ve Francii a má dvě fáze – raný: základ bohatství národů je ve vlastnictví množství drahých kovů, které je třeba získat (především výboji)

– pozdní: charakteristický je výrazný rozvoj obchodu, zejména zahraničního

Významným představitelem merkantilismu je Jean Baptiste Colbert (1619-1683), ministr financí Ludvíka XIV., též sir William Petty, Josiah Child (oba žili v 17. století) a Thomas Mun, který vyjádřil doktrínu merkantilismu následovně: „Běžným prostředkem ke zvětšení našeho bohatství a majetku je zahraniční obchod, při němž se vždy musíme držet pravidla prodávat ročně cizincům větší hodnotu, než sami spotřebujeme jako protihodnotu od nich.“ (Bohatství Anglie ze zahraničího obchodu, 1664)

Jelikož objem světového pokladu (zlata a stříbra) je omezen, ekonomická aktivita nutně znamená konflikt, jelikož zisk jedné země vyžaduje ztrátu na straně země druhé. Obecným předpokladem merkantilistického myšlení bylo otevřené přijetí faktu, že národy i jedinci usilují o zisk a potřeba regulace v zájmu uspořádání ekonomického života. Dvěma neoddělitelným cílům merkantilismu – národní moci a hojnosti – lze nejlépe porozumět na pozadí intenzivního mezinárodního soupeření, které bylo příznačné pro sedmnácté století.

  • jsou potřebné a nezbytně nutné zásahy státu

K tomu, aby se vytvořila aktivní obchodní bilance, bylo podle merkantilistů zapotřebí vládních subvencí a cel, jež by povzbuzovaly vývoz a brzdily dovoz. Omezení dovozu na levné suroviny a podpora vývozu hotových výrobků měly zaručit obchodní zisk. K této strategii, které se říká protekcionismus, jehož otcem byl J. B. Colbert, se pojila potřeba kolonií, ochrana domácího průmyslu, udílení monopolních výsad obchodním společnostem a kontrola námořní dopray. V zájmu udržení cen zboží schopného konkurence se často doporučovaly nízké mzdy.

Termín merkantilismus však poprvé použil až francouzský fysiokrat Mirabeau v roce 1763 a později zpopularizoval Adam Smith v onom slavném Pojednání o podstatě a původu bohatství národů, kde se vůči merkantilismu kriticky vymezil. Oba znevažovali protekcionismus, s nímž se setkávali u ekonomů předcházejícího století (tj. 17-tého). Smith tvrdil, že merkantilisté zaměňovali bohatství s penězi či zlatem a stříbrem a že tohoto omylu využili kupci a výrobci k získání státních podpor, které je nespravedlivě chránily před konkurencí. Smithův útok na merkantilismus vedl k jeho odmítání v průběhu téměř celého devatenáctého století.

Témata, do kterých materiál patří