Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Od Berlínského kongresu k I. světové válce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Battenberský režim se Rusku zdál málo poddajný => 1886 prorusky laděný vojenský puč, kt. nového panovníka svrhl => narušení rovnováhy, hrozby ze strany Z Evropy – Alexandr III. musel akceptovat , že na bulharský trůn byl Vídní a Berlínem dosazen Ferdinand ze Sachsen-Coburgu – podléhá zpočátku vlivu ministerského předsedy Štěpána Strambolova – příliš protiruský, 1895 obětí atentátu.

Hlavním městem Sofie místo dřívějšího historického centra Trnovo. – kníže Ferdinand nakloněn stavbě železnice, kt. přináší do země kapitál.

1896 Ferdinand králem, r. 1908 využívá krize vyvolané anexí Bosny Rak.-Uherskem a současného pádu sultána za revoluce Mladoturků v Istanbulu a na carském pahorku nad Trnovem zapřísahá dávné bulharské cary Borise a Symeona a dovolává se jejich nároku na carské město Konstantinopol. Pak se sám prohlásí za cara a i jeho syn Boris není v této souvislosti korunován jako Boris I., ale v návaznosti na tisíciletou kontinuitu bulharských carů jako Boris III. (ostatní státy tuto titulaturu neuznají) + Ferdinand, stále oficiálně poplatný Turecku, vyhlašuje Bulharskou suverenitu – mladoturecký revoluční režim, kt. potřebuje klid na vnější frontě, uznává Bulharsko jako samostatný stát, ten samý rok (1908) ho uznávají i evropské velmoci.

Změna nastává v postoji Bulharska k Rusku – Rusko zde vnímáno po celé 19. stol. relativně pozitivně, ale když se r. 1903 nová srbská dynastie odvrátila od Vídně k Petrohradu a tam se dočkala podpory svých územních nároků na Makedonii, Buklharsko se cítí být zrazeno Rusy a přiklání se k Vídni a Dvojspolku, kt. jediný může podpořit bulharské požadavky na Makedonii.

Dobytčí (prasečí) válka: rakousko-uherská reakce na odklon srbského Bělehradu od Vídně k Petrohradu a na srbskou iredentu - uvalení hospodářského embarga: Rak.-Uh- zrušilo dohodnutý export dobytka ze Srbska do Rak.-Uh. bez předchozího varování. Choulostivé situace Srbska využily podnikaví kapitalisté z Francii a Německa, kt. orientovali srbský obchod s dobytkem s větším ziskem na jih, zčásti do Egypta => r. 1908 Vídeň bojkot zastaví, ale je vlastně poražena

1908: anexe Bosny a Hercegoviny: předtím pouze okupována, teď se stává součástí monarchie, už nepodléhá právně sultánovi, ale Vídni – z Istanbulu protesty, ale Novoturci nakonec Bosnu a Herc.pustí za odstupné 54 milionů zlatých korun

1. balkánská válka: všichni X jednomu

Ruské diplomacii se 1912 podařilo spojit protiturecké ofenzivní spojenectví balkán. států – hlavním cílem zničení osmanského panství v Evropě, válečné cíle označeny jako „zone contestée“(sporné pásmo), ale skrytým cílem je i nepřímý boj X Rak.-Uh. v zájmu ruských cílů. K balkánské lize patřilo: Srbsko, Bulharsko, Řecko a ČH.

Osmanská říše v letech 1911-12 zatažena do bojů o Libyi s Itálií, v S Albánii zuří boje Staroturků X Mladoturkům, do bojů zasáhne černohorský král Nikola a balkán. liga dává Turkům nesplnitelné ultimátum. Tímto vyvolaná balkánská válka se odehrává r. 1912 v Albánii, Kosovu, Makedonii a Thrákii, turecká armáda všude stojí X obrovské přesile. Srbové obsadí Skopje, čímž se zhroutí turecká vláda na Z Balkánu. R. 1913 balkán. prostor prakticky pevně v rukou spojenců – v jejich táboře ovšem neustálé hádky o dobytá území. 1913 Londýnská konference: křehký kompromis, ale neustálé spory, předmětem sporu především Makedonie (nároky Bulharska, Srbska i Řecka), nejasné hranice nově vzniklé Albánie (nároky ČH, Srbska, Řecka, nakonec uspěje jen Srbsko, kt. získává Kosovo, a ČH s městem Péč), jako nadřazená instituce v Albánii dosazen princ Vilém Wied – do Drače 1914, po 6 chaotických měsících prchá

Témata, do kterých materiál patří