Pojem občanská společnost a jeho charakteristika
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Hierarchie občanů a povolání byla přitom záležitostí mužů, ženy se v občanských profesích nevyskytovaly,snad kromě učitelek.
Městská společnost 19. století přinesla revoluční změnu struktury a hierarchie povolání, což přineslo dříve nemyslitelné možnosti sociálního vzestupu, zejména u rychle expandujícího oboru svobodných povolání. Na místo stavovského členění společnosti nastupuje profesní členění.
Až do poloviny 19.století náležela většina „vzdělanců“ do veřejných služeb, poté narůstalo spektrum svobodných povolání: advokátů, notářů, lékařů, lékárníků, umělců či spisovatelů. Zvýšila se společenský prestiž vzdělání, zámožné rodiny chtěly mít alespoň jednoho syna, který by před jménem nosil titul doktor, navíc vzdělání znamenalo mít „vstupenku“ do salónů zámožné buržoazie.
Revoluce 1848: konflikt mezi tradičními a nově vycházejícím občanskými vůdčími vrstvami – velkostatkářská šlechta, konzervativní vysoká byrokracie, vedení armády X Handelsbürgertum, liberální inteligence z řad úředníků a svobodných podnikání.