Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Poválečná situace S proti J - reparace

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.63 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Častým zdroje sporů byla i černošská úloha v politickém životě. V období obnovy byli v kongresu 2 černošští senátoři. Na většině J území vznikaly soustavy státních škol ( i pro černochy); rekonstruovaly se veřejné cesty, mosty, budovy; černoši získali nová práva-rovnost, majetek, živnost, odborné profese, školy...

Ale v některých republikánských režimech mohutně kvetla korupce. Státní peníze byly často vkládány do soukromých podniků (hl. železničních). V Mississippi byly ty to vlády ještě relativně poctivé. J režimy nebyli stále schopni přijmout černochy jako svéprávné. Někde díky tomu dokonce docházelo k „bílému teroru.“ Předobrazem teroristických skupin byl Ku.klux-klan, který byl založen r. 1866 v Tennessee. Byl zprvu stavěn do řady se studentskými bratrstvy. Nakonec však jeho členové obtěžovali černochy i bílé republikány. Reakce na činnost klanu se uchytily rychle na celém J. S maskami a hábity obcházeli venkov a šířili fámy+ byli násilní a vandalští.

=)1870-1871 kongres přijal opatření na ochranu černošských voličů:

  • Pokuty pro ty, kteří bránili ve výkonu volebního práva

  • volby byly pod dohledem inspektorů a policistů

  • typické aktivity klanu byly prohlášeny za protiprávní (sdružování, převleky, odpor...)=) bylo nakonec zavedeno i hromadné trestní stíhání

=) činnost klanu postupně ochabovala.

Klan se ale nezapříčinil za svržení republikánské vlády v žádném státě. Jeho činnost byla asi podmíněna upadající morálkou černochů a únavou S z celé J otázky. Američané měli jiné starosti- expanze na Z; válka s Indiány; rozvoj průmyslu; polit. spory kolem daně z dovozu a měnové otázky.

Podpora republikánů postupně slábla, sílily konzervativní strany (demokraté), které si chtěli naklonit i někdejší whigy. Nejdéle přežívaly tyto režimy v Lousianě, Jížní Karolíně a na Floridě(do r. 1876).

R. 1868 nastupuje do presidentského úřadu republikán Grant. Podporoval radikální obnovu a stavěl se za práva černochů a proplácení válečného dluhu ve zlatě-ne papírové měně. Byl výborný vojevůdce, ovšem slepý politik, který se nechával vést Kongresem. V této době byl výborným ministrem zahraničí Hamilton Fish. Za jeho vlády došlo i několika skandálům(snaha železničních podnikatelů ovládnout přes Grantova člověka ovládnout zlatý trh; finanční pirátství stavební firmy; přijímání úplatků ministra války ..). Neschopnost funkce i korupce vyvolala v řadách republikánů vzpouru=)1870 došlo k otevřenému výbuchu v Missiuri a 1872 uspořádali sjezd, kde se usnesli na programu, který odsuzoval politiku strany vůči J a prosazoval reformu státní služby a presidentského kandidáta H. Greeleyho. nakonec však r. 1872 Grant X Greeleymu opět vyhrál volby.

Následovaly však krize v ekonomice (společnosti nebyly schopné platit úroky). 1873 došlo k uzavření burzy na deset dní=) panika a krize dalších 6 let (bankroty, nezaměstnanost, zpomalení výstavby železnic). To poškodilo republikány ve volbách a demokraté získali převahu. 1874 se začaly papírové bankovky postupně stahovat z oběhu. později byla snížena hodnota papírového oběživa.

Témata, do kterých materiál patří