Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Reformy meidži (osvěty)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.01 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Roku 1872 bylo zrušeno rozdělení obyvatel na 4 stavy a byly zavedeny 4 nové skupiny. 1) císař a členové jeho dvoru; 2) vyšší šlechta (dosavadní dvorská šlechta a knížata); 3) nižší šlechta (bývalí samurajové); 4) prostý lid – všechno obyvatelstvo nesamurajského původu, to znamená rolníci, obchodníci, řemeslníci i dosavadní vyvrhelové. Zároveň byla zavedena rovnost těchto skupin - rovnost v odívání a místu bydliště, výběr zaměstnání, možnost sňatků mezi skupinami a stejný přístup k vojenským a úředním hodnostem. Roku 1884 byl změněn systém šlechtických titulů. Vzniklo 5 šlechtických stupňů (princ, markýz, hrabě, vikomt, baron) a mohli je získávat i vysoká generalita a byrokracie.

Dále byl v roce 1872 vyhlášen zákon o výchově. Byli zrušeny dosavadní měšťanské školy a zavedena povinná školní docházka bez rozdílu sociál. postavení nebo pohlaví. Země byla rozdělena na 8 základních školských okruhů (v každém z nich 1 vysoká škola), 32 středoškolských oblastí a 210 základních škol. Na všech stupních se však muselo platit školné, a to až do roku 1900, což vedlo k již výše zmíněným protestům. Japonci často využívali možnosti studia v zahraničí. Již v roce 1873 se účastnili světové hospodářské výstavy ve Vídni a jejich 80člená delegace se pak rozjela na exkurze do továren v různých zemích.

Roku 1877 byl vydán výnos o zákazu nošení mečů, což vedlo k ozbrojenému povstání „samurajů“ s centrem v Kagošimě, kteří usilovali o zastavení revolučních změn. Povstání však bylo potlačeno vládním vojskem.

Rychlé budování hospodářství umožnilo čelit zahraničním velmocím a vyhnout se osudu kolonie. Byl vytvořen fond s objemem 10 milionů jenů s účelem usnadnit soukromým podnikatelům přístup k úvěru. Rozvíjel se hlavně textilní průmysl – výroba vlny, rozvoj přádelen a tkalcoven bavlny. V letech 1868-1877 vzniklo v Japonsku 500 manufakturních či průmyslových podniků. Celkově se dá říct, že hospodářský vzestup Japonska byl velkolepý. V roce 1872 byla vystavěna železnice mezi Tokiem a Jokohamou a také telegraf. Co nejrychleji se snažili o samostatný vývoz hedvábí, a tak budovali obchodní loďstvo.

Do roku 1880 klesla hodnota papírového oběživa zhruba na polovinu nominální hodnoty = obrovská inflace. Vláda se snaží omezit výdaje a odprodat nestrategické podniky. Tím nakonec docílí toho, že v roce 1886 mají vyrovnaný rozpočet. Došlo také k založení národní banky.

V zemi vypuká hnutí za svobodu a demokracii. Střední buržoazie, maloburžoazie a statkáři se snaží získat větší podíl moci na rozhodování ve státě. V říjnu 1881 se v Tokiju koná sjezd zástupců organizací požadujících demokratické reformy. Na vývoj těchto událostí reaguje 12. listopadu 1881 císař výnosem, v němž slibuje, že do roku 1890 vznikne ústava a bude svolán parlament.

Témata, do kterých materiál patří