Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Revoluce 1848 - Hab. monarchie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.15 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

REVOLUČNÍ ROK 1848 V HABSBURSKÉ MONARCHII

I/ POLITICKÁ SITUACE

  • slabý panovník: Ferdinand V. Dobrotivý (1793 – 1875): jako rakouský císař panoval od r. 1835 do 2. 12. 1848, kdy ho vystřídal jeho synovec František Josef I. Místo něj faktická moc v rukou Metternicha a „Státní konference“ – nejvyšší poradní sbor monarchie, jehož členy byli kromě oficiální „hlavy“ Ferdinanda V. arcivévodové Ludvík a František Karel, Metternich a hrabě František Antonín Kolowrat (vzájemné antipatie mezi Metternichem a Kolowratem), v širším zastoupení za slabomyslného Ferdinanda vystupovala Státní rada. Ferdinand V. posledním korunovaným českým králem!!! Od své abdikace až do smrti žil se svou ženou Marií Annou na Pražském hradě.

  • absolutismus, jehož představitelem KLEMENS WENZEL NEPOMUK LOTHAR METTERNICH (1773 – 1859)

  • Za metternichovského absolutismu v Rakousku cenzura, státní tajná policie: kontrola veřejného i soukromého života, i když ne vždy důsledně

R. 1811 sice vstoupil v platnost nový všeobecný občanský zákoník jakožto základ moderního právního státu: ten sice zaváděl jednotné občanské právo pro příslušníky všech stavů, ale už se nevztahoval na politická práva a svobody občanů – tím se odlišoval např. od Napoleonova Code civil).

II/ PROBLEMATIKA NÁRODŮ A NÁRODNOSTÍ

  • multinárodnostní stát: 35 milionů obyvatel – Němci, Češi, Poláci, Slováci, Maďaři, Chorvati, Slovinci, Rumuni, Italové (severoitalské oblasti získalo Rakousko po Vídeňském kongresu – Benátsko, Lombardie). Jednotlivé národy a národnosti prosazují své zájmy, neschopnost vyřešit jejich soužití v rámci jednoho státu…

  • prosazování partikulárních. zájmů – první snahy o povstání: napětí v rozdrobené Itálii – touha po sjednocení: v rakouských provinciích tuhý absolutismus, ale v Piemontu, církevním státě, Toskánsku a Modeně začaly ústavní reformy v duchu umírněných liberálů, kt. měly vliv i na myšlení v Benátsku a Lombardii NEBO nezdařený pokus o povstání r. 1846 v Haliči - rolnická bouře, krvavě potlačena zásahem rakouské armády.

  • neúplná integrace říše – dle Jana Křena: Dvě století střední Evropy: „každá z korunních zemí monarchie měla vlastní statut a žila vlastním životem, což se během revoluce odrazilo v různě probíhajících revol. převratech v různých zemích“.

viz. české země: formálně součástí Rakouska jako Království české a Markrabství moravské, tj. jako samostatné země, v čele zemská gubernia podléhající úřadům ve Vídni. I když právní subjektivita jednotlivých korunních zemí teoreticky zachována (viz. patent o vyhlášení Rakouského císařství z r. 1804), v praxi postavení jednotl. zemí značně oslabeno – Rakousko = centrálně řízený stát.

III/ SOCIÁLNÍ SITUACE

  • demografický vzestup: velký demograf. růst v celé Evriopě, ve střední Evropě se počet obyv. zdvojnásobil. Díky technickým inovacím rostla zemědělská výroba, což zabránilo středověkým hladomorům, ale i tak problematické tolik lidí nasytit, situace se navíc čas od času zhoršovala – viz. 40. léta 19. stol.: série neúrod => růst cen potravin + 1846 bramborová sněť – produkce brambor (jídla chudých) snížena na pouhou čtvrtinu.

    • katastrofická sociální situace především dělníků (jejich počet ve městech stoupal s postupem zavádění průmyslové výroby především po zrušení nevolnictví – příliv vesnického obyv. do měst)– až 60 % městského obyv. žilo pod elementárním životním minimem => stávky, rozbíjení strojů a vzpoury ve Slezsku, v Praze r. 1844.

    • problematické i venkovské oblasti, podléhající stále feudálnímu zřízení: venkov ovládán vrchnostenskou (patrimoniální) správou a soudnictvím + stálé přetrvávání roboty.

Témata, do kterých materiál patří