Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




První starověké státy - Akadská říše až Starobabylonské období

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.05 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Staroasyrské období

- asyrský vzestup započal již ve 20. století, kdy pozvolna upadala urská říše, hlavním městem domácích knížat se stal Aššur, ke konci 20. stol. bylo využito rozdrobenosti Babylonie a Asyřané expandovali více na jih

- největší rozkvět nastal ke konci 19. století (za králů Iríšuma a Sargona I.), Asyřané živě obchodovali s Malou Asií (dováželi zlato, stříbro a měď, vyváželi tkaniny a olovo či cín, zakládali zde i obchodní osady – „hlavní osadou“ byl Kaneš), po kulturní stránce si ovšem Asyřané zachovali svébytnost

- centralizovanou říši se pokoušel vybudovat energický Šamši-Adad (1815-1782), který neúnavně dohlížel nad svými úředníky a neváhal kárat i své vlastní syny, vybudoval si nové hlavní město (Šubat-Enlil)

- po smrti Šamši-Adada opanoval Asýrii krátce Chammurabi, oslabenou Asýrii vyvrátili nakonec okolo roku 1650Churrité, kteří zde zakládali drobné státy, ty se po polovině 17. stol. spojily a vytvořily říši Mitanni, která mezi lety 1500 – 1350 výrazně ovlivňovala dění na Předním východě

Starobabylonské období

- po pádu urského státu se v jižní Mezopotámii vytvořila řada menších států ovládaných amoritskými panovníky (Isin, poté zejména Larsa, jež opanovala jižní a střední Babylonii)

- na severu byl konkurentem Larsy Babylon, kde vládla dynastie amoritského původu, jejíž zakladatelem byl Sumuabum (1894-1881)

- vedle Babylonu a Larsy existovala i jiná vlivná města – Elam (na konci vlády 3. dynastie vyplenili Elamité Ur), Mari (po pádu Uru ho k největšímu úspěchu ho dovedli amoritští panovníci, největší památkou je palác, kde se našlo přes 20 000 tabulek)

- nejvýznamnějším králem byl šestý panovník 1. dynastie Chammurabi (1792 – 1 750), jež ovládl celou Babylonii - v několika bitvách si podřídil království Larsu, Ešnunnu, Mari a Asýrii, jeho korespondence a zákoníky jsou pro nás největším zdrojem informací – země byla dělena na oblasti v jejichž čele stál jmenovaný úředník, úředníkům administrativy byla ponechána jen malá iniciativa, palácová půda byla opět pronajímána a jen malá část byla obdělávána samotným palácem, ze zákonů se dozvídáme, že se obyvatelstvo dělilo do 3 vrstev (privilegovaní, držitelé královských přídělů, otroci), stanovovaly trestní právo („oko za oko, zub za zub“, při provinění proti nižší vrstvě se udělovaly pouze pokuty), po smrti Chammurapiho říše slábla, do říše se stěhovali Kassité z pohoří Zagros, říše byla vyvrácena nájezdy Chetitů roku 1594 (Muršiliš I. dobyl Babylon)

- Semité se stali definitivně vedoucí silou v Mezopotámii a jejich jazyk postupně vytlačoval sumeršitnu

Témata, do kterých materiál patří