Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




15. Stat a jeho promeny

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (94 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • stavovství se neprosadilo všude, např. není v Rusku

  • výjimkou ve vývoji Itálie – rozdrobená (část pod politickým vlivem Byzance, Langobardů, německých králů, později dalších interventů, např. Francie či Španělska, v jižní části pak království sicilské, což normanské panství – později Anjouovci versus Aragonci), specifické podmínky, vznik městských republik, existence papežského státu

  • Benátky – zprvu uznávaly byzantskou svrchovanost, závislost na konstantinopolském vládci rychle mizela – zformování v městský stát, představitelem dóže, volený patriciji – v průběhu 11. století hlavní mocností na Jadranu, ovládnutí dalmatského pobřeží

  • severoitalská městská střediska – omezení moci místní šlechty ve prospěch podnikatelských kruhů – florentská a sienská městská republika, Piemont, Milánsko a Janov formálně součástí Svaté říše římské – veřejné záležitosti zpravidla řídili příslušníci patricijských rodů (často mezi sebou rody zápasily o moc) – ve 13.st. většinou republikánský charakter, ve 14. a 15. století se v jejich vedení zřetelně uplatňovaly příslušníci nové (pův. patricijské) šlechty – republiku i nadále řídila městská rada, avšak hlavním reprezentantem se stával signor (pán), který do určité míry garantoval stabilitu státu: vývoj republika → signorie → monarchie (např. v Miláně od roku 1317 vládli v postavení signorů Viscontiové, 1395 jim Václav IV. udělil z titulu římského krále vévodský titul a vzniklo milánské vévodství; dále ve Veroně Scaligerové, v Mantově rod Gonzaga s titulem principe = vládce, kníže, ve Ferraře d’Este, v Boloni Bentivogliové, ve Florencii Medicejští atd.)

  • ráz republiky si uchovaly Benátky, volící svého dóžete a řízené Velkou radou

  • papežský stát – v postavení vrchnosti zde papež, za nepřítomnosti papežů udržovala převahu stará šlechta

  • v 16. a 17. století rozdělení vývoje evropských států – na jedné straně se začíná prosazovat absolutismus (Francie Ludvíka XIV.), na druhé straně parlamentarismus (konstituční monarchie v Anglii, parlament v Nizozemí)

  • absolutní monarchie – v čele panovník, který má v rukou absolutní moc – z boží vůle na trůně (typickým příkladem autokracie cara) – centralizace moci a vznik centrálních úřadů, oslabování moci stavů, snaha zbavit se závislosti na nich (merkantilismus), často však zachovány zbytky stavovské spoluvlády

  • konec stavovství znamenal pro řadu zemí nástup Habsburků na jejich trůn

  • Španělsko: od roku 1517 zde vládne Habsburk Karel V., po něm jeho syn Filip II. – stále výrazněji prosazují absolutistické rysy (převzetí burgundského dvorního ceremoniálu, vypjatý katolicismus), politické rozhodování v rukou panovníka a úzkého okruhu úředníků u dvora – opora o katolickou církev (od 80.let15.st. inkvizice) a vysokou aristokracii (politické úřady), daňové zatížení měst (např. daň z obchodního obratu – alcabala), moc cortesů téměř anulována, v čele státu panovník se státní radou jemu podřízenou – 1700 na trůn nastupují Bourboni, pokračují v této politice (v letech 1700 – 1789 zasedaly cortesy jen osmkrát a neměly žádný politický vliv)

  • české země pod nadvládou Habsburků od 1526 – hned Ferdinand I. zřídil ústřední dvorské úřady ve Vídni nezávislé na stavovských sněmech (dvorská komora, tajná rada, dvorská rada, od 1556 i válečná rada), zakázal scházení krajských sněmů, po stavovském odboji oslabení měst; základní předpoklad pro absolutismus = Obnovené zřízení zemské (sněmy se scházejí jen z vůle panovníka, odňata zákonodárná pravomoc, jednání jen tom, co navrhne panovník; podrželi si rozhodování o daních a svolávání zemské hotovosti)

  • Francie: absolutismus Ludvíka XIV. – ztotožnění se Sluncem, které se řídí jen božími pokyny a panuje dnem i nocí (vstávání i uléhání ke spánku, stravování, divadelní, taneční i pěvecká vystoupení a ceremoniální povinnosti panovníka se proměnily v řadu rituálních úkonů) – správa státu v duchu hesla Jeden král, jedna víra, jeden zákon – galikanismus (1682 francouzské duchovenstvo přijalo galikánskou deklaraci, která odmítala papežské intervence do politických záležitostí) = církev ve Francii více závislá na panovníkově moci než na rozhodnutích nadnárodních římskokatolických institucí

  • Rusko: Ivan III. (2.pol.15.st.) přestává platit poplatky Zlaté hordě (upevnění panovnické moci), sňatek s neteří posledního byz.císaře (prohlašoval se za nástupce byz.panovníků, do znaku přijal byz.dvouhlavého orla); počátky absolutní monarchie za Ivana IV. Hrozného (1533 – 1584) – korunován za prvního ruského cara („svatý, Bohem korunovaný car a samovládce Rusi“), který nositelem vší moci ve státě, samoděržaví (neomezená vláda)

  • nástupem Romanovců (1613) konsolidace, upevnění samoděržaví – návaznost na cézaropapismus byzantského typu – od 1589 samostatný moskevský patriarcha, fakticky podléhal carovi, propojení církevní a světské moci, pokud se některý patriarcha vzepřel, byl sesazen (1667, car Alexej) – obrovská autorita carských despotů (pokud vypukla povstání, tak ne proti carovi, ale proti bojarům či kněžím) – od 1689 vláda Petra I. (carská garda, obávaná tajná policie), jako první přijal titul „imperátora vší Rusi“

Témata, do kterých materiál patří