2. Evropa a Afrika v novodobych dejinach
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Na nátlak světové veřejnosti byl Leopold II. r. 1908 nucen vzdát se Konga ve prospěch Belgie.
Východní Afrika
1855 vznik Etiopského císařství
1875 okupace Etiopie Egyptem
1885 Súdán díky muslimskému fanatismu odolává kolonizátorům, krátké ovládnutí centra koloniální správy Chartůmu.
1885 Madagaskar francouzským protektorátem.
1896-1899 Mahdistické povstání (vedeno „prorokem“ Mahdím) proti Britům. Analogicky s Búrskými válkami vyžaduje i tato nasazení velkého množství vojska.
Súdán – anglo-egyptská kondominium
1891 Německá východní Afrika (Tanzanie)
Jižní Afrika
1806 Kapsko se stává Britskou kolonií – cílem UK ovládnout Afriku od S k J.
Obsazení Kapska Brity a zákaz otroctví byli příčinou migrace Búrů na S, zde krvavé boje holandských Búru s domorodými Zuly, v menší míře trvají dosud.
Odporů Búrů natolik silný, že Britové byli nuceni uznat jejich stát r. 1852.
1877 UK anektuje Búrský transvaal
1879 Zulské války
Kmen Zulů vytvořil na poč. 19. (proto-) říši s armádou 100 000 mužů (ale vyzbrojenou luky a oštěpy)
1880 1. Búrská válka – snaha potomků holandských osadníků o větší míru nezávislosti na UK. Britové dosud neumějí bojovat v partyzánské válce. Snaha eliminovat podporu civilního obyvatelstva povstalcům – brit. vrchní velitel sir Kitchener navrhuje soustředit civilisty do koncentračních táborů.
S touto strategií nejsou zkušenosti, v táborech zřízených s dobrým úmyslem katastrofické hygienické i zásobovací podmínky – epidemie a podvýživa = dedikace kolonistů holandského původu.
1881 Krátkodobý vznik búrského státu Transvaal v čele s presidentem Ohmem Kráterem.
1896 svévolný vpád britských vojsk odražen
1899-1902 2. búrská válka – búrské republiky Transvaal a Svobodné Oranžsko se stávají britskými koloniemi
1910 Kapsko, Oranžsko, Transvaal a Natal = Jihoafrická Unie
V rámci vzájemných germánských kořenů búrský boj za nezávislost podporován Německem. V r. 1890 se Německo otevřeně postavilo za nezávislost Transvaalu – proti UK = jisté svou pozicí světové velmoci.
Imperialismus v Africe
kolonie pro většinu mocností otázkou prestiže, mnohdy jsou ztrátové (i když jedinci profitují)
sociální darwinismus – teorie nejvznešenější rasy vycházející z teorie přirozeného výběru, ospravedlnění brutálního postupu kolonizátorů proti domorodému obyvatelstvu
pozůstatky sociálního darwinismu a přesvědčení o méněcennosti Afričanů zanechalo stopu až do 90 l. 20. stol. Brutální zacházení s černošským obyvatelstvem ze str. Búrů bylo jedním z hl. důvodů, proč byla Jihoafrická Unie jmenována dominiem a členem Commonwealthu.
Proti apartheidu protestovali Ghándí při své návštěvě J Afriky – teorie nenásilného odporu.
Britské impérium
Největší, základem politiky udržet spojení s Indií, perlou v britské koruně. Tomu podřízena snha vytvořit souvislý pás území od S na J, od Egypta po J Afriku (od r 1910 Jihoafrickou Unii).
Přesvědčení o společenském poslání Britů civilizovat všechen svět – národní šovinismus + nacionalismus = Pax Britanika to nejlepší, co mohlo britskou Afriku potkat.¨
Vzájemné rozdělení sfér vlivu se zbylými koloniálními mocnostmi zamezilo koloniálním válkám (fašodská krize s Francií, dohoda o Panamském průplavu s USA, dohoda o vlivu v Persii s Ruskem)
Myšlenka Commonweathu (Společného bohatství – britského společenství) – federativní uspořádání Britského Impéria = vytvoření dominíí (1867 Kanada, 1901 Austrálie, 1907 Nový Zéland, 1910 Jihoafrická Unie)