Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




5. Význam a charakter vlastnictví půdy v minulosti a současnosti

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (43.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Vlastnictví půdy přísluší zásadně panovníkovi, církevním institucím, nobilitě, zvláštní skupinou jsou pak svobodní sedláci (těch ale tolik není).

Půda se dále obvykle dělí na dominikál a rustikál. Dominikál náleží vrchnosti a je obhospodařován poddanými v rámci robotních povinností (sečení panských luk, žně na panském etc.), proti tomu stojí omezený rustikál (náleží poddanstvu). Dominikál je často zčásti, případně i zcela, osvobozen od řádných berních povinností, s čímž se snaží zatočit panovníci v době formování premoderního státu (Karel VI., Theresie, Josef II.) jednotlivé katastry – mj. jde o to, přimět nobilitu k odvádění pravidelných daní ze zemědělského majetku.

Vlastnictví půdy se rovněž zásadně promítá do společenské sféry, zejména do otázky bezpodmínečné vázanosti venkovana na grunt/půdu. Nemusí se jednat o akt zvůle vrchnosti, která násilím upoutává ubohého rolníka k vlastní půdě, ale o prostý fakt existenční závislosti na půdě a jejím obdělávání (například občinový systém na Rusi je sice z moderního pohledu nevolnický, nicméně garantoval život komunity ve venkovském prostředí, nehleděl však příliš na efektivitu a už vůbec na zemědělské podnikání). Toto se mění s industrializací, kdy se náhle masově objevuje možnost obživy prací jinou, nežli na hroudě. Je zapotřebí a možné mj. rozvolnit vztahy mezi poddaným a půdou, aby venkovan mohl odejít za prací do města, když přitom výpadek jeho práce v poli neznamená snížení výnosu zemědělské produkce zejména s ohledem na nové technologie a postupy, jakož i nové plodiny (Theresie a Josef II., Bedřich II., brambory, etc.) - dochází tedy k uvolňování vztahů, ke zrušení nevolnictví. Na robotu a poddanství si ale ještě nutno počkat.

Problémem je jednak posilování svobody poddanstva k pohybu, jednak také postupná likvidace vrchnostenské správy, nakonec rovněž poddanství a robotních povinností. Specifickou kapitolou je pak zakupování se ve vlastní polnosti (např. Raabizace – za Theresie, aplikoval se však zpravidla jen na půdě státní, částečně církevní – nobilita si ale do svého vlastnictví mluvit nenechá), případně likvidace tzv. alodních statků (svobodné statky, které mohou být nabývány výlučně svobodnými (šlechtou) – 50. leta XIX.

Po celou 2. půli XIX. se občas objevují volání po pozemkové reformě – vlastnictví půdy je historicky zatíženo nerovnostmi, jedni vlastní půl okresu, jiní nemají ani zahradu před domkem. Ochota k reformě není – moc drží právě vlastníci půdy a ti se dobrovolně půdy nevzdají. Zde pomáhá otřes – válka a vznik republiky: POZEMKOVÁ REFORMA (obstavení velkého pozemkového majetku, ponechání toliko 150 ha zemědělské půdy na osobu, event 250 ha půdy jakékoli, příděly drobným žadatelům. Nedůsledné, řada výjimek, přenos význané plochy z rukou německých. Kritika mj. ze strany Josefa Pekaře – ten se mj. intenzivně zabývá otázkou pozemkové reformy jako „odčinění Bílé Hory“, když se PRÝ převádí půda z majetku vítězných cizáků do rukou právoplatných držitelů-Čechů). Za reformou stojí zejména agrárníci a socialisti (agrárníci chtějí rozdělení velkostatků mezi drobné hospodáře, socialisté by radši viděli státní správu velkých půdních celků, družstevnictví, případně kolektivní hospodaření na půdě – dardu tomu dávaj až komanči po r. 1945 (zábory, vyvlastňování, rozorávání, kolektivizace násilného charakteru, státní vlastnictví půdy s výjimkami (tzv. právo osobního užívání k zahradám apod.)). V Praze dokonce vzniká speciální Pozemkový úřad, který má reformu řídit. Úspěšný je zčásti, skutečně dojde k přerozdělení části půdy drobným hospodářům. Reforma ale vyšumí do ztracena.

Témata, do kterých materiál patří