Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6A - Politický, sociální a správní vývoj habsburské monarchie a českých zemí do r. 1848

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (75.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

6A) Politický, sociální a správní vývoj habsburské monarchie a českých zemí do r. 1848

Za vlády Josefa II.

Hovoříme o tzv. osvícenském absolutismu, tj. o absolutismu provádějícím reformy. Jednou z příčin tohoto reformního směru byl racionalismus, který pomalu rozbíjel i v Habsburské monarchii zbytky feudalismu. Řadou opatření se ruší středověká vázanost na cechy, jsou zakládány manufaktury a brzy i továrny se stroji. Státní aparát se centralisticky reformuje od shora až dolů. Vytváří se novodobá byrokracie. Směřuje se k tomu, aby jednotlivé části monarchie co nejrychleji srostly administrativně a popř. i ústavně v jeden celek, pro nějž se pomalu, zatím neúředně, objevuje název Rakousko. Společnou řečí má být němčina. Katolická církev je zbavována moci a suverenity. Je zrušeno nevolnictví.

Za osvícenského absolutismu dochází k postátnění úřední správy a zemích i krajích a dochází k vytlačování stavovského vlivu. Přestože ve vysokých funkcích se stále objevují převážně šlechtici, nebyla tato místa určena pouze pro ně, mohla se zde uplatnit i měšťanská inteligence.

V letech 1783-1784 byl zaveden jednotný ráz česko-rakouské správy. Krajští hejtmané byli postaveni na úroveň guberniálních radů a kraje (16v Čechách, 6 na Moravě) rozděleny na tzv. visitační okresy v čele se státem placenými komisaři. Všichni krajští úředníci byli placeni a bylo po nich vyžadováno zvláštní vzdělání.

Za vlády Josefa II. byla poprvé vybudována policejní organizace (dříve policie dbala na veřejný pořádek v hospodářském životě, zdravotnictví, stavebnictví…) V novodobém pojetí jejím úkolem bylo sledování činnosti úřadů, úředníků, ale i běžných obyvatel – především odpůrců reforem. 1785 vznikla policejní ředitelství v Praze, Brně a Opavě. Dalším reformovaným odvětvím se stalo soudnictví. To bylo celé odděleno od státní správy a vytvořila se instanční posloupnost.

Do roku 1804 se všechny zeměpanské úřady nazývaly císařsko-královskými. Císařovy centralizační snahy uskutečňované autoritativní formou vedly k vydávání uniformních předpisů platných pro všechny zemské vlády bez ohledu na místní poměry a zvyklosti.

Roku 1782 sloučil císař politickou a finanční správu ve spojeném dvorském úřadě, jehož oficiálním názvem byla Spojená česko-rakouská dvorská kancelář, dvorská komora a ministeriální bankodeputace.

V čele jednotlivých zemí stála královská zemská gubernia, ve Slezsku pak královský úřad v Opavě – ten ještě za Josefa zrušen. V čele tohoto orgánu v Čechách stál nejvyšší purkrabí, na Moravě zemský hejtman (ten stál nově i v čele apelačního soudu v Brně). Roku 1784 zrušil Josef II. zemský výbor, coby orgán vyjadřující především zájmy šlechty. Jeho agenda přešla na gubernia. Po jeho smrti byl opět obnoven a byl podřízen guberniu.

Témata, do kterých materiál patří