Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Demokracie versus diktatura

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.35 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Demokracie versus diktatura

Demokracie – po válce převládající síla na kontinentě - od padli tradiční soupeři: a) monarchismus kompromitován, b) konzervativní vrstvy sociálně oslabeny a politicky marginalizovány.

Ani v Rakousku nebyla monarchistická strana. Strach z Habsburků už spíše jen uměle udržován.

Noví soupeři demokracie: bolševický komunismus v Rusku a fašistická Itálie. – nové extrémismy. Ty se ale zároveň bily mezi sebou. Německo – prosinec 1918 – spartakovci (Liebknecht a Luxemburgová) X Stahlhelm (ocelová helma – radikální veteráni). V lednu oba představitelé spartakovců zavražděni.

komunistické strany: první ve střední Evrpopě spíše skupinky radikálních intelektuálů a navrátilců z Ruska. Prvotní nával euforie – pokusy o převrat – duben 1919 – Bavorsko, později Rakousko, tendence i v Polsku (spojit s bolševickým Ruskem).

Největší výbuch – několikaměsíční republika Rad v Maďarsku – výsledkem spíše celková izolace komunistů v Evropě.

Radikální socialismus – nové levicové strany – česká sociálně demokratická strana (Šmeral), německá soc.-dem. (Karel Kreibich – tady asi myslí tu soc.-dem. v Čechách). Teprve z nich se po roce 1921 začaly vytvářet velké, masové komunistické strany (po celé Evropě). Nesměly být úplně samostatné – Moskva – část velké sekce jediné světové organizace – Kominterny – ta založena v březnu 1919 v Moskvě. Postupně se kom. strany stávaly spíše agenty SSSR a jeho zahraniční politiky, tajných služeb apod. Revoluce se odkládala, muselo dojít k upevnění strany – bolševizace. Po 1924 vše ke Stalinovi, který si upevnil absolutní, totální moc.

Politika tzv. jednotné fronty, tzn. spolupráce se soc.-dem. se po Leninově smrti přesunula spíše k sektářství, boje třídy proti třídě. Demokracie nepřítel, soc.-dem. = sociálfašisté apod. Komunistické strany spíše diverze v jednotlivých státech, destabilizovat kapitalistické obklíčení SSSR. Vznik napští mezi centrem (Moskva) a satelity.

velké komunistické strany měly vlastní program a nechtěly se plně dát do služeb Moskvy. Takoví pak vylučováni : Bordiga (Itálie), Thalheimer (Německo) nebo se museli přizpůsobit: Kreibich, Šmeral (ČSR).

2. pol. 20. let – upevňování pozic Moskvy. Do čela kom. stran věrní: Ernst Thälman (Německo), Maurice Thorez (Francie). V ČSR komplikovanější: po zdiskreditování Šmerala a Kreibicha –pravicový oportunismus, do čela neschopní: Jílek a spol. až 1929 nástup (karlínských hochů :-) perspektivní garnitury – Klement Gottwald. Přesto ve dvacátých letech, v době prosperující ekonomiky spíše odklon od těchto stran.

Další důvod oslabení – nesmiřitelný boj komunistů a fašistů. Fašisté měli základ v městských radikalizovaných vrstvách (venkov: faš. a kom. nic moc). Fašisté často ze zklamaných frontových veteránů – paramilitaristické organizace.

Témata, do kterých materiál patří