Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Španělská inkvizice - hereze

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Španělská inkvizice

Lehkomyslností některých renesančních papežů, kteří rádi udělovali privilegia a vyznamenání spřízněným evropským vládcům, vznikla i tzv. Španělská inkvizicí.

Inkvizice se vymkla kontrole Říma tehdy, když renesanční papež Sixtus IV. povolil královskému páru Ferdinandovi Aragonskému a Isabele Kastilské (sňatkem vytvořili jednotné Španělsko), aby místní inkviziční tribunál byl podřízen přímo španělskému králi a nikoliv římským inkvizitorům. Španělští králové usilovali dlouho o toto privilegium vzhledem k tzv. Rekonkvistě (znovudobití) území Španělska. Rekonkvista si dala za úkol vytlačit Islám přes Gibraltar zpět do severní Afriky, což se dařilo pomalu. V boji proti rekonkvistě pomáhali přímo či nepřímo muslimům i početné obchodní židovské obce a rodiny. Mnozí židé se sice nechali pokřtít, aby unikli vyhoštění ze země nebo smrti, ale udělali to jen z politických důvodů – ti byli nazýváni „marranos“. Stejně tak pokřtění muslimové byli považováni za nedůvěryhodné a nazýval se v očích křesťanských panělů „moriscos“. Pod královským vedením vnikla bez možnosti kontroly z Říma tzv. „La suprema“ – nejvyšší církevní inkviziční soud, který řešil a rozsuzoval vše, co se týkalo víry. V čele stál velký inkvizitor (nejznámější osobností Supremy byl nechvalně prosnulý inkvizitor - Tomáš Torquemada), který měl prakticky nekontrolovanou moc nad životem a smrtí každého, kdo se do trestního řízení dostal. Fanatismus lidu i inkvizitorů přivedl před soud i některé biskupy, jejichž souzení si však vymohl nazpět Papež. Král vypověděl všechny Židy ze země nařízením z roku 1497. Ti většinou odešli do Nizozemí, kde založili v Amstrodamu své centrum a přispěli pak v dalších stoletích k rozkvětu těchto evropských zemí – Beneluxu. Nejznámější osobností tohoto židovského exilu byl později filosof Baruch Spinoza. (+1632). Stejně tak byli vyhoštěni ze země Maurové. Ti kteří zůstali, byli inkvizicí vyhledáváni a popravováni (především upalováni). Ceremonie potrestání byla provázena monstrózním liturgickým obřadem „Sermo generalis“ – „autodafé“, který měl zapůsobit na diváky a přivést je k odsouzení veškerého nekřesťanského: V dlouhém procesí byli na popraviště přiváděni nejen odsouzení, ale i přinášeny figuríny těch, kteří byli odsouzeni v nepřítomnosti…

Za oběť této Španělské inkvizici padli málem i velcí světci a upřímní reformátoři církve jak např. řeholníci Jan od Kříže a Terezie Veliká.

Sám habsburský císař Karel V. (Habsburkové vládli tehdy i ve Španělsku) pak zavedl tento způsob inkvizice ve svých západních zemích (Německo…), jako obranu proti postupujícímu protestantství. Inkviziční tribunály se často dostávaly do rukou zcela laických soudců (osob bez kněžského svěcení a bez vzdělání). Tyto tribunály pak začaly vyhledávat i okultisty (čarodějnictví) a anabaptisty (sekty novokřtěnců). Počet upálených v těchto procesech dosáhl za celou dobu existence Španělské inkvizice (15. – 17. stol.) počtu okolo 7000, což byly asi 4% všech vyšetřovaných touto inkvizicí.

Témata, do kterých materiál patří