Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




A 07 - Věda a technika ve službách pokroku a moci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (63 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

A 7) VĚDA A TECHNIKA VE SLUŽBÁCH POKROKU A MOCI

Nejprve si musíme uvědomit, že věda a technika 20.století je velmi úzce spjata se stoletím 19. a proto se budou soustavně překrývat.

Stav myšlení a vlivů, které se ve 20. stol. utvářely, souvisí s výkladem intelektuálního a mytologického významu vědy.V moderní historii je věda neodmyslitelná a všudypřítomná a utvářela 20. století tak silně jako žádné jiné v minulosti. Její vliv prostupuje celý svět a determinuje lidské chování. Je důležitá pro kulturní dějiny naší doby, stejně jako pro dějiny materiální, a kořeny jejího úspěchu leží již v předchozích stoletích. V 19. století získala věda intelektuální prvenství nad většinou ostatních forem znalostí, k nimž lidé předtím vzhlíželi. Činnost vědců, které prakticky byli téměř výlučně „západní“, byla považována za další přínos k poznání přírody a jejímu snazšímu ovládnutí nejen vědci, ale i ostatními lidmi-laiky. Na jedné straně věda rozšířila a zdokonalila naši schopnost ovládat přírodu, na druhé straně také přispěla k tomu, že se ve všech zemích na celém světě i prostým lidem rozšířily představy možného. Tato revoluční změna lidského myšlení byla téměř výlučně dílem 20. století a došlo k ní nepřímo, především v důsledku toho, jak byly novou technikou změněny lidské životy. Bylo však také důležité, že věda změnila, zprvu v západním světě a postupem času i v dalších kulturách, myšlení vzdělaných mužů a žen. Tento proces započal ještě před rokem 1901. V 19. století se zrodily ideje o světě přírody, které se ve 20. století staly východiskem nových přestav o četných aspektech lidského života a chování. Určitě vám všem je znám anglický přírodovědec Charles Darwin a jeho kniha o původu druhů, kde zmiňuje proces evoluce (ten je snad všem znám, takže to nebudu rozvádět). Důležité ovšem je, že proces evoluce je dle Darwina nahodilý a ovlivněný přírodními podmínkami. Darwin byl také silně ovlivněn Malthusem a jeho teoriemi o neustálém boji lidstva o konečné zdroje (především o potravu) a formuloval problematiku přirozeného výběru. Toto učení však bylo nepřístojným způsobem později překrucováno a hluboce nepochopeno. Například bylo formulováno jako takzvané přežití nejsilnějšího a nejschopnějšího, což Darwin nepoužil. Počátkem 20. století byl tento pojem natolik rozšířen, že byl i hrubě zneužíván. Vzpomeňme na argumentaci údajného nadřazení bělochů nad lidmi jiné barvy pleti. Dalším zásahem této teorie byla také oblast křesťanství a biblického líčení stvoření světa, čímž církevní autority utrpěly těžkou ránu.

Další úspěch vědy byl na poli fyziky. Hlavně bylo důležité objevení elektromagnetických vln a polí J. C. Maxwellem a Hertzem, záření objevené Röntgenem pak zdokonalil Becquerel objevením radioaktivity. Thomson definoval elektron, manželé Curieovi izolovali radium a ve 20. století Rutherford zkoumal strukturu atomu. Všechny tyto poznatky byly důležité při objevení nové síly-jaderné fyziky.

Témata, do kterých materiál patří