Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




A 07 - Věda a technika ve službách pokroku a moci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (63 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pokrok, už dvě stě let povýšen na instanci lidského konání, se stal sám osobě pochybný a svým pokračováním provokuje skeptické otázky po svém původu. S nárůstem mnoha technických vymožeností, věděním a rychlostí vývoje narůstají i jiné faktory jako obyvatelstvo, potenciály konfliktů, ničivá síla zbraní i nezamýšlených vedlejších účinků industrializace. Zatímco člověk se svou touhou po vědění proniká stále hlouběji do tajemství makrokosmu (vesmíru) a mikrokosmu (atomu, genu, buňky), prohlubuje se stále více propast mezi tím, co je technicky proveditelné a tím, co je pro přežití lidstva žádoucí. Počet technicky realizovatelných vynálezů, které se v zájmu lidstva nikdy neměly stát skutečností, je tak vysoký, že vzbuzuje strach – od SDI (strategické obranné iniciativy = hvězdné války) až ke genové technice. Pandořiny dary působí v nejnovější fázi průmyslové revoluce.

Od konce 2. svět. války žije lidstvo v hrozivém stínu třetí světové války mezi oběma supervelmocemi (USA a SSSR) a s vědomím nadměrné ničivé síly atomových zbraní. Ale i bez třetí války hrozí lidstvu dva další komplexy nebezpečí – napětí mezi Severem a Jihem a poškození životního prostředí. V dovršení historického vývoje tvoří obě velmoci novou globální rovnováhu sil a jsou vystupňovanými variantami historických typů velmocí - SSSR jako pevninská mocnost (Asýrie, Sparta) a USA jako námořní (Kartágo, Athény; Benátky); SSSR je částečným teritoriálním dědicem největší kontinentální říše dějin, mongolské říše a prestižní Byzance; USA pokračováním a dědicem největší námořní říše dějin, britského impéria. Jako všechny imperiální mocenské struktury reprezentují světové velmoci také rivalizující mírové řády – „Pax Americana“ proti „Pax Sovietica“.

Obě velmoci prodělaly po roce 1945 vzestup a staly se světovými velmocemi, zapojenými do studené války jako „konkurence systémů“. Dvojitá vnitřní krize USA propukla nejdříve v americké válce ve Vietnamu (1965-72) a sérii „horkých let“ 1964 až 1968; latentní krize komunismu eskalovala nejdříve od sovětské války v Afghánistánu (1979-87) v agonii a zhroucení 1989-91. Jakkoliv tvrdý byl „Pax Sovietica“ pro postižené, jeho zánik uvolnil cestu ještě většímu zlu - národním a sociálním následným konfliktům v postkomunistických následnických státech, které by mohly svými kumulujícími účinky narůst do hrůz třetí svět. války.

K tomu ještě vzrůstá v Evropě, která by sama osobě měla šanci uhájit své postavení jako bašta relativní prosperity a stability, neschopnost politických tříd v mnoha zemích vypořádat se s novými výzvami doby. Kvůli tomu vzrůstá nechuť nad politiky, kteří zjevně myslí především na své materiální zabezpečení. Staré a nové demokracie tak sklouzávají do hluboké existenční krize, a to jak na Západě, tak na postkomunistickém Východě.

Témata, do kterých materiál patří