Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 02 - Důsledky 1. světové války

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (53 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Nejvíce padlých a zraněných mělo Německo – 6 mil. Francie cca 5,5 milionu (ale menší počet obyvatel!)

Jednotlivé bitvy – Verdun – Něm.+ Fr. Cca 300 tis., Passchendaele stálo Velkou Británie 245 tis.

V meziválečném období nedošlo k obvyklému střídání generací (i když koncem 20. let postoupilo několik osobností z válečné generace do polit. vedení např. A. Eden, E. Daladier, H. Bruening) X Mussolini a Hitler poté těžili ze svého postavení jako frontového vojáka. Do 30. let vedoucími politiky převážně lidé, kteří se dostali do svého postavení před první světovou válkou.

1. SV = nová zkušenost

  • válka nevládne jen na bitevních polích, ale i v zázemí → ve válce je celá společnost

  • všeobecně zpočátku válečné nadšení veřejnosti

  • válka posiluje národní konsenzus obyvatel ve všech zúčastněných zemích → poprvé v dějinách průmyslových společností se za souhlasu všech uskutečnila dalekosáhlá koncentrace státní moci !! (viz zmocňovací zákony)

  1. např. před 1. světovou válkou dominovali Britové a v menší míře i Němci mezinárodnímu obchodu se státy Latinské Ameriky. Základem hospodářství těchto zemí zemědělství a průmyslové zboží bylo získáváno ze zahraničí. V poválečném období roste obchod Latinské Ameriky s USA a také investice severoamerickýh firem. Americký vliv urychlil průmyslový pokrok: hlavní americké investice směřují do dolů a americký kapitál hrál hlavní roli při využívání nalezišť ropy ve Venezuele, Peru, Kolumbii a Ekvádoru. Tyto země pak zahájily industrializaci a ve dvacátých letech zvýšily svou prosperitu.

    Podobně i indické hospodářství. Během války vláda aktivně podporuje průmyslový růst 2192 Indie může dodávat vybavení pro jednotky bojující na Blízkém Východě a Mezopotámii. (Železárnya ocelárny v Biháru největší na světě – cca milion tun oceli)↩

  2. Doporučují přečíst některou z básní tzv. war poets (V.B.): S. Sassoon, W. Owen, I. Rosenberg, R. Brooke, kteří se účastnili války a většina z nich zahynula. Dále si přečtěte i francouzského Henri Barbusse a jeho až příliš realistický Oheň (1916). Mnoho spisovatelů pak odráželo i trauma z války tak jako např. Louis-Ferdinand Céline: Cesta do hloubi noci (1932).↩

Témata, do kterých materiál patří