Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 04 - Příčiny druhé světové války

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (52.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Střet těchto ekonomicko-politických aspektů přerostl spolu s expanzionistickými ambicemi Itálie a Japonska v globální konflikt. Cestu k válce pak urychlila krize politiky kolektivní bezpečnosti, která nebyla schopna vyvinout tak velký tlak na agresivní státy, které si začaly dělat, co chtějí a to právě v souvislosti s agresivními válkami Japonska a Itálie6. Avšak až do roku 1939 se západním velmocem dařilo cestou protestů a ústupků7 vyhnout se střetu se zeměmi už vytvořené Osy. Když však došlo v březnu k obsazení pohraničních území Česko-Slovenska bylo jasné, že další kroky bude Hitler směřovat do Polska. Na základě toho Velká Británie a Francie poskytly válečné garance Polsku a pokoušeli se jednat i se SSSR. Po Mussoliniho invazi do Albánie byly tyto garance rozšířeny i na Řecko a Rumunsko. Vlastní konflikt začal 1.9. 1939 německým útokem na Polsko a to bez předešlého vyhlášení války. Na základě ujednaných garancí o dva dny později vypověděly Velká Británie a Francie Německu válku. Čímž byl odstartován běh dějin, který známe všichni.

Tedy na závěr – jaké byly příčiny II. světové války? Pozorný čtenář si jistě všiml, že se jednalo o kumulaci ekonomických, politických a mírových problémů, které vytvořily dokonalé podhoubí pro bujení nacionální agrese. V mém krátkém pojednání jsem samozřejmě nepostihl všechny aspekty, které hrály svou roli v tomto koloběhu dějin, ale myslím si, že jsem zmínil ty nejvíce důležité, které vytvořily příčiny vzniku II. světové války.

Versailleský mírový systém – jedná se o mírový systém smluv podepsaný na Pařížské mírové konferenci (1919 – 1920), jejímž cílem bylo právě uzavření mírových smluv a nové uspořádání světa po skončení I. světové války. Formálním výstupem z této konference bylo 14 Wilsonových bodů a již zmíněný Versailleský systém mírových dohod z Neuilly, St. Germain-en-Laye, Sevres, Trianonu a Versailles.

Mírová smlouva z Neuilly – smlouva mezi Dohodou a Bulharskem podepsaná 27.11. 1919. V ní Bulharsko odstoupilo Jugoslávii menší část Makedonie, Rumunsku Dobrudžu a Řecku Trákii, čímž ztratilo přístup k Egejskému moři. Početní stav bulharské armády byl omezen se zákazem těžkých zbraní a loďstva. Vyměřeny reparace.

Mírová smlouva ze St. Germain-en-Laye – smlouva mezi Rakouskem a Dohodou podepsaná 10.9. 1919. Rakousko bylo uznáno spolu s Maďarskem za právního nástupce R – U, samo uznalo nezávislost dalších nástupnických států (ČSR, Polsko, Jugoslávie, Maďarsko,....) a zřeklo se nároků na jejich území. Ztrácí Jižní Tyrolsko a Istrii s Terstem, které získává Itálie. Také přišlo o jakékoliv loďstvo.Donuceno platit reparace, vzdát se názvu Deutschostereich a snížit stavy armády.

Mírová smlouva ze Sevres – smlouva Dohody s Tureckem podepsaná 10.8. 1920. Turecko se v ní vzdalo všech práv na neturecká území. Samo ztratilo 4/5 území. Sýrie, Palestina, Mezopotámie a část Arábie se mělo stát mandátními zeměmi Velké Británie a Francie. Arménie, Kurdistán a arabský Hidžáz měly získat nezávislost. Většina ostrovů v Egejském moři měla připadnout Řecku. Donuceno platit reparace a snížit stavy armády. Ztratilo válečné loďstvo. Tento mír byl později napadnut tur. nacionalisty a roku 1923 došlo k jeho revizi v Lausanne.

Témata, do kterých materiál patří