Dějiny raného novověku 1580 - 1600
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Rakouské země:
Císařský dvůr se roku 1583 stěhuje pod vládou Rudolfa II. do Prahy (z Vídně). Důvodem byl strach z Osmanské říše. Rudolf trpěl depresemi a později se přidal i syfilis. Válka s Turky se rozhořela opět roku 1593. Za jeho vlády v Praze působí mnoho umělců a ,,vědců“ ( Tycho de Brahe, Arcimboldo - Manýrismus či von Aachen). U nás také od roku 1579 vycházejí díly Bible Kralické.
Zbytek světa:
V Rusku se Ivan IV. totálně pomátl. Zbil těhotnou snachu (1581), ta potratila a když se jí jeho syn Ivan (její manžel) zastal, tak ho vzal holí a zabil ho. Traduje se, že chodil poté po Kremlu a vyl. Po smrti Ivana IV. (1584) nastala krize v Rusku. Nastoupil jeho mladší syn Fjodor I. Ivanovič. Fakticky však vládl Boris Godunov. Fjodor umírá roku 1598 a carem se stává právě Godunov. Ruská historiografie toto období označuje jako smutu (období zmatků). Zapříčinily to i intervence z Polska či Švédska. V Polsku se na trůn dostává dynastie Vasa (Zikmund III, 1586). V Osmanské říší vládne Murad III. (1574-1595) a po něm nastupuje Mehmed III. Ten se proslavil tím, že při nástupu k moci nechal povraždit veškeré svoje příbuzné.