Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dějiny raného novověku 1700 - 1720

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.28 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1700 – 1720

Úvod:

První období 18. století se nese v duchu dvou velkých mezinárodních konfliktů. Na západě a jihu probíhá od roku 1700 do Utrechtského míru (1713) válka o dědictví španělské. Na severu a východě probíhá od roku 1700 tzv. severní válka, která končí až v příštím období roku 1721. Období je tedy značně neklidné a dochází k mnoha výměnám na trůnech, které nemají vždy tak lehký průběh, jak by si asi současníci přáli. Na konci období píše Daniel Defoe svou knihu Robinson Crusoe (1719).

Anglie/Velká Británie:

Vládne zde do roku 1702 Vilém III. Oranžský. Parlament se obává návratu dědiců Jakuba II. a tak přijímá roku 1701 Act of Settlement, kterým nástupnictví přechází na potomky Žofie Falcké (hannoverská dynastie). Po Vilémovi se ujímá moci poslední stuartovna (sestra Vilémovi ženy Marie) Anna Stuartovna. Roku 1702 se také Anglie zapojuje do války o španělské dědictví na straně Rakouska. Roku 1707 je přijat Union Act o sjednocení Skotska a Anglie a vzniku Velké Británie. Období její vlády je ve znamení dalšího úpadku královské moci v Anglii. Umírá roku 1714 a po ní nastupuje Jiří I. Hannoverský. Ten na začátku své vlády musí čelit jakobitskému povstání (1715-16). V tu dobu vydává zákon o tom, že maximální délka parlamentu je 7 let. Na konci období se objevuje finanční krize v souvislosti se spekulacemi s akciemi Jihomořské společnosti.

Francie:

Ve Francii vládne Ludvík XIV. Jeho poslední léta vlády jsou ve znamení krachu Francie jako celoevropského hegemona. Ludvíkovi se nepodaří připojit Španělsko ve válkách o španělské dědictví. V roce 1711 umřel jeho syn Ludvík a následníkem se stal jeho vnuk taktéž Ludvík, ten však umírá také a následníkem se stává pravnuk Ludvík, ten však umírá taky. Ve válkách o španělské dědictví se mu nakonec podařilo prosadit na Španělský trůn jeho vnuka Filipa. Ludvík XIV. umírá roku 1715. Po něm nastupuje jeho pravnuk Ludvík (další) jako Ludvík XV. Do roku 1723 však za něj vládne jako regent Filip II. Orleánský. Situace ve Francii nebyla dobrá a roku 1720 byla díky skotskému rádci J. Lawovi téměř na pokraji totálního krachu (papírové bankovky, nepokryté).

Španělsko, Portugalsko:

Roku 1700 umírá Karel II. Španělský bez dědice. Nárok na španělský trůn projevila jak rakouská větev Habsburků, tak francouzští Bourboni. Začíná tak válka o španělské dědictví. Karel II. vybral za svého následovníka Ludvíkova vnuka Filipa z Anjou. S tím nemohl souhlasit Leopold I. a vypukla roku 1701 válka. Na stranu Rakouska se přidala Anglie a Holandsko. Tato protifrancouzská koalice (připojilo se i Portugalsko) začala pomalu nabírat na síle a vítězit. Jednou z rozhodujících bitev byla roku 1704 bitva u Blenheimu (Bavorsko), kde došlo k porážce francouzsko-bavorských sil. Na straně Rakouska se v bojích v této válce vyznamenal Evžen Savojský. Když vše vypadalo na Rakouské vítězství, tak si Angličané a Holanďani uvědomili, že spojení Španělska s Rakouském není o moc lákavější než spojení Španělska s Francii a z války vystoupili Utrechtským mírem (1713). Rakousku nezbylo nic jiného než uzavřít také mír (Rastattský mír, 1714). Na Španělský trůn nastoupil Filip V. (vnuk Ludvíka XIV.). Naopak zbylé země, co patřili pod Španělsko (Belgie, části Itálie), dostali pod svou vládou rakouští Habsburkové. V Portugalsku vládne Jan V. (1706-1750).

Témata, do kterých materiál patří