Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Artefakty - kámen a keramika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ARTEFAKTY

Kámen

Tento materiál hrál při výrobě artefaktů spíše okrajovou roli. Z kamene se zhotovovaly brousky, které jsou běžnou součástí sídlištních nálezových kolekcí, vyskytnou se i v hrobech (např. Dobřichov-Pičhora). Nejspíše se z něj vyráběla i mlecí zařízení, která se však dosud ze starší doby římské mimořádně vzácná. Mezi vzácné nálezy patří opuková závaží k rybářským sítím z Lovosic. Výjimečně byl kámen užit na přesleny, korále či hrací kameny. Mezi kamennými předměty se vyskytují i pazourky, o kterých se někdy uvažuje jako o součástech křesacích zařízení, nálezy z hrobů to však jednoznačněji nedokládají.

Kámen se neužíval jako stavební materiál, někdy se jím však vykládaly pohřební komory. Z pohřebiště v Třebusicích je uváděna kamenná stéla.

Keramika

Keramika je bezesporu nejčastěji nalézaným artefaktem. Vedle nádob se z pálené hlíny vyráběly přesleny, závaží ke tkalcovským stavům, ozdoby a další předměty. Vzácně se vyskytuje hliněná lžička. Známe z našeho území pouze nádoby, o jiných předmětech postrádáme dostatečné informace.

Laténské tradice v keramické produkci.

Výroba keramiky ve starší době římské vychází z laténských tradic. A. Rybová stejně jako o dvacet let později K. Motyková předpokládaly, že ve stupni Ř A ještě přetrvávala výroba keramiky na kruhu – tento názor se opíral o nálezy točené keramiky na starořímských sídlištích, vzácně i v hrobech, a o některé tvarové a výzdobné podobnosti mezi laténskou keramikou a keramickou starší doby římské.

Výskyt na kruhu točené keramiky na starořímských sídlištích lze dnes nejsnáze vysvětlit tím, že se tato sídliště nacházela přímo na dřívějších osadách laténských, a zpravidla se tedy jedná o intruze. Dosud chybí jakýkoli doklad, že by laténské hrnčířské dílny v Čechách pracovaly ještě ve stupni Ř A a zásobovaly germánská sídliště jemnou i hrubou keramikou vyráběnou na kruhu.

Významná je také skutečnost, že na starořímských pohřebištích v Čechách se laténské nádoby vyskytují pouze zcela ojediněle.

O tvarovou a výzdobnou podobnost mezi laténskými a starořímskými nádobami, je situace složitější. Grossromstedtská kultura nevznikal na našem území, nýbrž v Posálí a v německém Polabí, přičemž laténské prvky byly na grossromstedtské nádoby přeneseny zjevně již při jejím vzniku. Právě v Posálí lze doložit delší kontakt mezi kulturou laténskou a vznikající kulturou tzv. polabských Germánů. Zde jsou běžně užívány laténské nádoby jako urny na germánských pohřebištích. Nejspíše právě ve středním Německu došlo k převzetí části tvarové i výzdobné náplně do keramického fondu grossromstedtské kultury. Zajímavá je v této souvislosti skutečnost, že napodobována je prakticky výhradně jemná laténská keramika a nikoliv hrubé na kruhu točené zboží – např. tvary tuhové keramiky nebo středočeské struhadlovitě drsněné keramiky.

Témata, do kterých materiál patří