Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Artefakty - kámen a keramika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Samotná existence podobných keramických tvarů a výzdob v obou kulturách kontinuitu výroby keramiky mezi pozdní dobou laténskou a časnou dobou římskou přímo na našem území doložit nemůže, byť existují blíže neargumentované názory, že právě pozdně laténské nádoby nalézané na grossromstedtských pohřebištích v Durynsku by měly pocházet z Čech.

Již na počátku minulého století přisoudil O. Almgren Čechám zásadní roli při vzniku archeologické náplně časné doby římské, ve které se měla skloubit germánská kultura s keltskými a římsko-provinciálními vlivy. Almgrenův názor však vycházel v podstatné míře z písemných zpráv o Marobudově říši, pod jejichž vlivem hodnotil archeologické nálezy, a ovlivnil tak celé generace badatelů o době římské. Dnes je však nutno díky výrazným chronologickým posunům tyto názory přehodnotit, především v tom smyslu, že k přímému prolínání pozdně laténské (keltské) a časné římské (germánské) hrnčířské výroby zřejmě u nás vůbec nedošlo.

Většina tvarů a výzdobných prvků na laténské tradice nenavazuje. Rovněž úprava povrchu nádob, zvláště jemné keramiky, je podstatně odlišná a typický černý lesklý povrch jemné starořímské keramiky je jedním z hlavních znaků odlišujících ji od keramiky laténské. Zásadní odlišnosti jsou patrné rovněž v technologii výroby. Přestaly být užívány výrazné technické vymoženosti: hrnčířský kruh a vertikální pec. Podstatně se změnila i příprava keramických hmot. Při výrobě nádob ve starší době římské se neuplatňuje tuha, což zvláště v jižních Čechách představuje výrazný zlom v keramické tradici. V SZ Čechách se přestává keramika ostřit stříbrnou muskovitickou slídou a užívá se zlatá biotitická slída apod. tyto odlišnosti dokládají kromě jiného i diskontinuitu v užívání surovinových zdrojů.

Podrobná analýza keramiky starší doby římské dosud nebyla v Čechách provedena ani na pohřebištích, ano na sídlištích.

Níže popsané stupně a jejich charakteristiky tedy vycházejí více méně z tradičně udávaných náplní jednotlivých stupňů, jak je u nás předložila K. Motyková-Šneidrová.

Pro stupně Ř A a B1 přinesl určitou modifikaci tradovaných údajů E. Droberjar.

Témata, do kterých materiál patří