Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Artefakty - kov, sklo, organické hmoty

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nejhojněji se jehlice užívaly ve stupni Ř B (napodobovaly římské vzory). Později jejich obliba klesá. Jednotlivé typy mají i chronologický význam – pro starší dobu římskou jsou typické především jehlice s provrtanou hlavicí (někdy jednoduchou, častěji bohatě zdobenou). Pro typologické určování a časové zařazení kovových jehlic z germánského prostředí zůstává nadále základní práce B. Beckmanna. Pro jehlice z římských dílen navrhli typologická třídění kovových i kostěných jehlic E.-M. Ruprechtsberger a E . Riha. Analýza jehlic v českém prostoru dosud nebyla provedena (u nás nejčastěji vyskytují jehlice s bohatě profilovanou hlavicí a obdélným nebo kruhovým okem (typ Beckmann IIa, IIc) a dále jehlice s kulovitou hlavicí a zesíleným krčkem (typ Beckmann IVb). Ostatní typy a varianty jsou vzácnější. Typologii jehlic z Dobřichova-Pičhory navrhl E. Droberjar.

Součásti opasku a řemení.

Důležitou součást oděvu představovaly opasky, které nosili muži i ženy. Z opasků se dochovávají ve starším období Ř A-B1a především zápony, jejichž kořeny sahají do doby laténské a představují předchůdce opaskových přezek, které je poté v stupni Ř B1b nahrazují. Opasky a řemeny bývaly opatřeny kovovými nákončími a součástmi umožňujícími připevnění dalšího řemene k opasku nebo jako křížení s jiným řemením apod. Nacházejí se rovněž ozdobné plechy, kterými byl opasek pobit, a kroužky se srdcovitými nákončími (tzv. cingulum), které ukončovaly řemínky volně připevněné k opasku. Zvláště ve stupni Ř B1 se uplatňovaly i importované opaskové garnitury, především z Norika a Panonie. U těchto kování je zajímavé, že zatímco v římských provinciích je nosily ženy, v germánském prostředí je nacházíme především v hrobech bojovníků. Na našem území se vyskytují také přezky z římské vojenské výstroje (ve středoevropském barbariku – R. Madyda-Legutko) – některé české nálezy ji posloužily k pojmenování typů: typ Třebusice a typ Stehelčeves.

Bojovníci nosívali meč po římském způsobu na samostatném řemeni (vedl přes rameno, ostatní výbava spočívala na opasku u pasu, proto se někdy najde v jednom hrobě i několik přezek). V Čechách byly nalezeny dvě přezky v bohatých kostrových i žárových hrobech v Praze-Bubenči, Třebusicích a Dobřichově-Pičhoře. Nálezy z bažin severní Evropy umožňují rekonstruovat způsob nošení opasku, řemení i výbavu, která se na nich nosívala: nůž, křesadlo, v mladších obdobích váček s hřebenem, pinzetou, případně mincemi apod.

Picí rohy

K opaskům se připevňovaly i picí rohy (někdy se nosily přes rameno), ze kterých nacházíme především kování, kterými býval zpevněn okraj ústí a hrot. Vzácněji se nalezne i řetízek. Picí rohy jistě představovaly prestižní předmět (vyskytují se i v bohatých hrobech a v tzv. knížecích hrobech lubieszewského typu – např. ve Zlivi a v Řepově). Výjimečné stříbrné kování rohu bylo nalezeno i v hrobce v Mušově. Nálezy kování picích rohů jsou v Čechách typické pouze pro starší dobu římskou. J. Andrzejowski – z Čech uvádí 19 lokalit s jejich nálezy.

Témata, do kterých materiál patří