Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geochemie v archeologii - fosfátová analýza

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.31 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zachování archeologických nálezů, zejména pak kostí, organických artefaktů a některých kovů, závisí na půdní reakci a vápenatosti zemin; sledování těchto faktorů tedy rovněž patří k úkolům geochemie v archeologii. V zeminách, které prošly v průběhu historických období žárem, proběhly oxidačně redukční procesy a proto se tyto zeminy projevují odlišnou vazbou sloučenin železa než zemina žárem nezasažená. Novou metodou v archeologické prospekci je analýza vodou nerozpustných organických látek živočišného původu, tzv. lipidů, které mohou po delší dobu být deponovány v půdě a po extrakci organickými rozpouštědly stanoveny metodami užívanými v klinické biochemii. S obsahem živin v půdě úzce souvisí i její mikrobiologie a bakteriologie, zejména tam, kde dosud nedošlo k úplné mineralizaci ústrojných složek odpadů. Podobná situace nastává i v případě rostlinného pokryvu. Je zřejmé, že tento výčet není konečným vymezením možného využití prospekční geochemie v archeologii, ale spíše naznačením potenciálního záběru chemických a laboratorních metod.

Kvalitativně jiný obraz koloběhu biogenních prvků zemí poskytuje organizovaná lidská skupina po založení obytného areálu. Tato skupina získává potravu v poměrně širokém okruhu kolem sídliště (sběr plodin, lov, pěstování kulturních rostlin), avšak odpad z toho vzniklý se hromadí především v obytném areálu, případně v areálu pohřebním nebo výrobním. Zatímco ochuzení okolí obytného areálu o odebrané prvky je nepatrné a v podstatě neměřitelné (půda má navíc regenerační schopnost), na omezené ploše areálu dochází k neúměrnému zvýšení koncentrace organického odpadu a k jeho chemickému a mikrobiologickému rozkladu, což vede ve svých důsledcích k otravě půdy, zápachu, ztrátě vegetace a infekci podzemních vod. Tyto faktory byly patrně jedním z hlavních důvodů pro posun a stěhování pravěkých sídlišť (Kuna - Slabina 1987). Produkty rozkladu (pokud neuniknou jako plyny) setrvávají v půdě do své mineralizace a účastní se podle svých vazeb na půdní sorpční komplex nového cyklu. Kromě toho může organický odpad obsahovat i těžko rozložitelné látky nerozpustné ve vodě (např. lipidy), které jsou schopny setrvat v zemi dosti dlouho.

Témata, do kterých materiál patří