Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nálezová zpráva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nálezová zpráva

Nálezová zpráva (NZ) představuje úplnou informaci o terénní části výzkumu, která je spolu s nálezy východiskem pro další zpracování výzkumu. Nálezová zpráva se povinně zpracovává pro každý terénní výzkum či terénní zjištění; nepodává se jen v případech výzkumů či zjištění natolik malého rozsahu, že dostatečnou informaci poskytla již Zpráva o archeologické akci (v tomto případě musí ZAA obsahovat všechny údaje, předepsané pro nálezovou zprávu).

Osnova nálezové zprávy

Povinnou přílohou každé nálezové (investorské) zprávy je vyplněný formulář Zpráva o archeologické akci obsahující mj. číslo výzkumu a prostorovou identifikaci akce.

1. Lokalizace a okolnosti výzkumu

(a) Slovní popis lokalizace výzkumu, zopakování základní prostorové identifikace v souřadnicích.

(b) Podnět k provedení výzkumu, údaj o stavebníkovi či jiném původci terénního zásahu (v případě záchranných výzkumů).

(c) Složení výzkumného týmu, spolupracující instituce (včetně dodavatelů technických a kopáčských prací atd.).

(d) Koreferent(i) výzkumu (jméno, instituce).

(e) Časové vymezení terénního výzkumu.

2. Geografický a sídelní kontext naleziště

(a) Geografické prostředí naleziště, jeho vztah ke krajině a minulé i současné sídelní struktuře.

(b) Geologická a geomorfologická situace naleziště.

(c) Podloží a půdní pokryv.

Autor nálezové zprávy zpracovává tyto body na základě vlastního pozorování nebo podle podkladů přizvaného specialisty. Případný expertní posudek jakož i další zdroje (např. druhy a čísla speciálních map apod.), je třeba citovat.

3. Historie naleziště

Údaje o předchozích výzkumech na nalezišti a okolí ve výběru, který autor považuje za vhodný; odkazy na předchozí sezóny výzkumu, jiné nálezové zprávy atd.

4. Cíle a metoda výzkumu

(a) Teoretické otázky sledované výzkumem.

(b) Stručný popis a zdůvodnění metody výzkumu. Zejména je třeba zdůvodnit případný výběr určité části naleziště k výzkumu, vzorkovací postupy apod.

(c) Informace, kdo výzkum zaměřil, jakým způsobem, kde je uložena měřičská dokumentace. Pokud není uložena v ARÚP, nutno přiložit výpis zaměřených bodů se souřadnicemi a/nebo jejich databázi.

5. Popis terénní situace

Popis sond, stratigrafických jednotek a/nebo objektů včetně jejich dílčích částí (vrstev), jejich datování a autorova interpretace (příp. uvést i nemožnost datování, absenci nálezů atd.). U výzkumů se složitější stratigrafií sestavujeme vývojový diagram (tzv. Harrisovu matici). Stratigrafické jednotky interpretujeme jako prvky širších vývojových horizontů. U jejich datování uvádíme metodu; při typologickém datování (zejména v raném a vrcholném středověku) je vhodné uvést odkaz na archeologický inventář (např. typ keramiky), podle kterého bylo datováno.

Témata, do kterých materiál patří