Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Písemné prameny k době římské

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Klaudios Ptolemaios (cca 100 – po roce 161 po Kr.)

Řecký astronom, matematik, fyzik a především zeměpisec žijící v egyptské Alexandrii, vytvořil v díle Geógrafiké hyfégésis návod na zhotovení map tehdy známého světa pomocí souřadnic. Zároveň se pokusil sestavit obsah takovéto mapy. Ve svém díle přináší názvy moří, řek, hor, ale i osad a kmenů a pomocí souřadnic uvádí jejich polohu. V 11. kapitole zachycuje Ptolemaios území tzv. Velké Germánie, tedy kromě jiného i střední Evropě severně od Dunaje. Právě této kapitole je věnováno rozsáhlé dílo E. Šimka. Problém – Ptolemaios pracoval se staršími písemnými prameny i se soudobými zprávami o kupeckých či námořních výpravách, ze kterých skládal celkový obraz o tehdy známých krajinách. Zařazením a zpracováním různě kvalitních informací se do vytvářené mapy dostaly četné chyby i odchylky v souřadnicích. V neposlední řadě se v mapě u údajů o osadách či kmenech prolíná hned několik časových vrstev.

Cassius Dio (Claudius Cassius Dio Cocceianus; cca 155-235 po Kr.)

Významný řecký historik, pocházel ze senátorské rodiny a později se sám senátorem stal. Vynikají řecky psané římské dějiny Rómaiké historiá sestávající z 80 knih, které zachycují dějiny Říma od bájných počátků až po autorův vlastní druhý konzulát v roce 229. pro dubu římskou (v archeologickém slova smyslu) ve střední Evropě mají zásadní význam knihy 51-80 popisující období od panování Augusta. Z celého díla se ovšem téměř úplné dochovaly pouze knihy 36-60 zachycující období od roku 69 př. Kr. do roku 46/7 po Kr. a poslední dvě knihy líčící roky 217-228 po Kr. Z chybějících knih se však zachovaly rozsáhlé citace a experta u pozdějších autorů, takže dílo C. Diona lze přes četné ztráty označit za jeden z nejzásadnějších antických historických pramenů. C. Dio věnoval značnou pozornost římské zahraniční politice, proto je jeho dílo významné i pro dějiny střední Evropy, a to od samého počátku pronikání římské moci do tohoto prostoru. Římské dějiny C. Diona představují velmi důležitý zdroj informací, které lze přímo či nepřímo vztáhnout i k našemu území, a to zhruba po období do markomanských válek. Jde o zdroj o to významnější, že se zřejmě přímo neopíral o předchozí práce Caesara, Livia, Taceta či Suetonia, čímž jejich zprávy v některých směrech ověřuje, či naopak staví do odlišných souvislostí.

Témata, do kterých materiál patří