Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Povrchový výzkum reliéfních tvarů

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Povrchový výzkum reliéfních tvarů

Tak jako v případě některých jiných nedestruktivních terénních metod, lze u výzkumu reliéfních tvarů hledat původ a první rozsáhlé aplikace především v zemích, kde se díky příznivým okolnostem v krajině zachovaly početné a na povrchu viditelné relikty objektů pravěkého a středověkého stáří. K takovým zemím patří zejména Velká Británie, v menší míře pak např. Nizozemí, skandinávské země a další. Logicky jde zejména o oblasti, kde v moderní době převládal chov dobytka a pastvinářství nad intenzivním orným zemědělstvím. V Anglii došlo k rozpoznání terénních antropogenních útvarů historického stáří a k prvním pokusům o jejich klasifikaci již v 17. a 18. století, a to díky badatelům jako byli J. Aubrey, W. Stuckeley nebo W. Roy (Gojda 2000a, 70-71). Již v této době vznikly první soupisy nemovitých archeologických památek (např. římských táborů, megalitických staveb apod.) a formovaly se i některé metodické postupy jejich evidence (např. kresebná dokumentace, plány a mapy památek).

K rozvoji metod výzkumu a k objevům nových druhů objektů v krajině dochází všeobecně během 19. stol., přičemž podle charakteru a zachovalosti archeologických památek se vývoj v různých zemích Evropy liší. K prvním systematicky dokumentovaným památkám patřily především mohyly, megalitické stavby a valová ohrazení. Za významný mezník v evropské archeologii lze považovat dílo J. P. W. Freemana, jenž v r. 1915 publikoval práci o pravěkých památkách v jižní Anglii a pro svá terénní pozorování použil poprvé pojem „field archaeology”, který bychom dnes nejspíše chápali právě jako výzkum antropogenních reliéfních pozůstatků v krajině (Taylor 1974, 11). Další významný posun v bádání přineslo rozpoznání pravěkých a středověkých mezních pásů a jejich prostřednictvím k poznání jedné z nejpodstatnějších složek historické krajiny, polí. K tomu došlo díky O. G. S. Crawfordovi, a to jak na leteckých snímcích (objev byl zveřejněn r. 1923), tak při povrchovém výzkumu.

Velký význam v poválečném období měly práce britských klasiků hospodářských dějin M. W. Beresforda (1957, 1998) a W. G. Hoskinse (1955), kteří prostřednictvím historických map a dokumentů studovali podobné prameny jako archeologové v terénu a došli k formulaci významných historických syntéz. I dnes vystupuje výzkum antropogenních reliéfních tvarů zřídka sám o sobě; častější (a přínosnější) je jeho propojení s leteckou archeologií, environmentálním výzkumem a samozřejmě i rešerší písemných pramenů, historických map apod. V této podobě se výzkum reliéfních tvarů mění v komplexní přístup, krajinnou archeologii (Aston 1985). V posledních desetiletích byla publikována i řada prací, přehledným způsobem shrnujících metodiku průzkumu reliéfních tvarů (Taylor 1974; Brown 1987); mezi pracemi nalezneme i studie zaměřené na specifický druh pramenů (např. plužiny: Taylor 1975).

Témata, do kterých materiál patří