Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Typy objektů na sídlištích – doba římská

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vzhled.

Polozemnice bývají rekonstruovány se sedlovou střechou, v případě výklenku v jižní stěně se zde předpokládá vchod. Tradičně se předpokládají proutím vyplétané stěny omazané hlínou.

Podlahu měla tvořit udusané hlína. Polozemnice shodných kůlových dispozic, jaké nalézáme u nás, se však často interpretují jako stavby s dřevěnými stěnami z fošen či kulatiny, případně i s dřevěnou podlahou. V každém případě je nutné, vedle prosté hliněné podlahy a vyplétaných stěn, počítat s dalšími konstrukčními prvky.

Pouze výjimečně lze na nálezech z výplní pozorovat stavební detaily. Na velkém množství zlomků mazanice se dochovaly otisky dřevěných i pletených konstrukcí, nosných kuláčů a hrubě otesaných trámů.

V našich podmínkách představuje zcela výjimečný objev samotný dřevěný stavební materiál s konstrukčními prvky nalezený v Tuchlovicích. Jde o masivní dobře opracované trámy (někdy i s výseky pro zaklínění druhého trámu), rozpůlenou kulatinu, části kůlů se zašpičatělými konci, špalky, různá prkénka, drobné kolíky apod. Naprostým unikátem je část dubového žebříku. Nejčastěji použitým dřevem byla borovice, na druhém místě je zastoupen dub, výrazně méně se užívaly bříza a olše. Drobnější a náročnější předměty se vyráběly výhradně z dubového dřeva. Pracovní stopy svědčí v naprosté převaze o opracování sekerou, vzácně i hoblíkem. Na některých kusech jsou patrné otvory po hřebících. Většinu nálezů lze interpretovat jako zřícené stěny ze staveb známého typu, které dokládají velmi pokročilé konstrukční možnosti starší doby římské.

Pece a topeniště.

Otopná zařízení se v polozemnicích nalézají poměrně vzácně. Přesnější představu o vzájemném poměru polozemnic s topeništěm a bez něj si v Čechách ještě učinit nelze. Zřejmě však převažují objekty bez zjištěných dokladů vytápění (např. Jenišův Újezd, Zliv). Na sousední Moravě jsou pece a ohniště v polozemnicích velmi vzácní. Nelze ovšem vyloučit, že se ohniště nacházela buď nad úrovní podlahy, či mimo vlastní zahloubenou část stavby. Někdy se uvažuje o vyhřívacích nádobách a pánvích.

Témata, do kterých materiál patří