Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Artefakty - šperky, zbraně a nástroje

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.17 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šperky a ozdoby

Kruhový šperk

Kruhový šperk je ve starší době římské velmi vzácný. Nánožníky ani nákrčníky nebyly užívány. Rovněž náramky představují zcela výjimečné nálezy.

V Třebusicích byl nalezen i zlatý prsten. Prsteny představují sice řídce, avšak přeci jen nejčastěji se vyskytující kruhový šperk starší doby římské. Prsteny bývaly vyráběny ze železa a bronzu (zinku?) vzácnější exempláře jsou ze zlata či stříbra. Již od starší doby římské se vzácně vyskytnou i římské štítkové prsteny s vložkou.

Náušnice

Tento v římském prostředí charakteristický ženský šperk se na germánském území prakticky nevyskytuje.

Korále a závěsky

Dosti vzácnou ozdobu představují korále ze skla, vzácněji z jantaru, kamene, kosti, pálené hlíny či bronzu, popř. jiných kovů. M. Tempelmann-Maczynska – pro Čechy jsou typické skleněné korále tzv. melounovitého tvaru se svislými žebírky (Ř B). skleněné korále představují v naprosté většině případů římské importy, naopak jantarové se dovážely z Pobaltí, pouze u ostatních materiálů lze uvažovat o domácí produkci (u nás skleněné korále se nevyskytují v nejbohatších hrobech).

K velmi vzácným nálezům patří zlaté závěsky hruškovitého tvaru s očkem zdobeným perličkovou výzdobou (stupeň Ř B1, Dobřichov-Pičhora). Zlaté závěsky jsou známy i z druhé poloviny 2. století po Kr.

Zbraně, výzbroj a výstroj

Hroby s výzbrojí se začínají objevovat již ve stupni Ř A, vrcholu dosahuje jejich zastoupení na pohřebištích ve stupni Ř B1, v následujícím stupni Ř B2 počet hrobů se zbraněmi opět klesá. Ve stupni Ř A se v hrobech vyskytují kopí/oštěpy, dýky a nože. Meče jsou v tomto stupni zcela ojedinělé. V následujícím stupni Ř B1 přistupují jedno- i dvojbřité meče, sekery a především štíty projevující se nálezy puklic, držadel a kování zpevňujících okraj. Dále bývají nalézány hroty šípů a botky kopí.

Zbraně nepochybně patřily k ceněným předmětům. Vzácně bývaly o bohatě zdobeny. Dále se vzácně v hrobech vyskytnou meče a kopí z římských dílen. Předpokládá se, že zemřelí s výzbrojí, zvláště s meči, patřili k elitním vrstvám společnosti. Plnou výzbroj sestávají z meče, kopí/oštěpu a štítu vykazuje pouze cca 10 % bojovnických hrobů stupně Ř B1, meč se vyskytl v 18 % bojovnických hrobů.

Naprostá většina zbraní, ale i ostatních železných předmětů prošla žárem a část předmětů (meče) byla úmyslně deformována. Dosavadní metalografické analýzy ukazují spíše nízkou kvalitu železných předmětů obecně, přičemž zbraně zřejmě nebyly výjimkou.

Z výstroje bývají nalézány pochvy mečů, různá kování a nákončí dřevěných pochev či poutka, s jejichž pomocí se uchycovaly pochvy k řemeni. Na pohřebištích se vzácně vyskytnou i zlomky římského bronzového či železného pancíře.

Témata, do kterých materiál patří