Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Artefakty - šperky, zbraně a nástroje

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.17 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Koňské postroje a ostruhy

Mezi vzácné nálezy patří i součásti postrojů a ostruhy. Postranice udidla – častější jsou kostěné, resp. parohové součásti udidel. Ostruhy se objevují v bojovnických hrobech, vždy se ovšem jedná o hroby s bohatou výbavou. Nacházejí se zpravidla pouze v jednom kuse. Dle tvaru ostruhy jejího bodce se rozlišují různé typy. Ostatky se vyráběly z bronzu i železa, často bývaly bohatě zdobeny a představují výrazné výrobky germánského uměleckého řemesla.

Nástroje a nářadí

Nástroje a nářadí bývaly nepochybně základními předměty denní potřeby. Nálezů ze sídlišť zatím bylo zveřejněno málo, proto zůstáváme odkázáni na hrobové výbavy. Z hrobů byly získány brousky, jehly, jehelníčky, nože, nůžky, ocílky, pořízy, přesleny a šídla.

Mezi nejčastější nálezy patří nože, které ovšem mohly sloužit i jako zbraně. Prohnuté a srpovité tvary sloužily zřejmě jako břitvy, některé nože jsou považovány za skalpely. Naprostá většina nálezů pochází z pohřebišť, na nichž patří ve starší době římské k běžným součástem hrobových výbav. Nože stupňů Ř A B lze rozdělit dle tvaru do 3 hlavních skupin: nože rovné, prohnuté a půlměsícovité.

Podobně jako u nožů nelze ani u seker vždy rozhodnut, zda se jedná o zbraň, či nástroj. Sekery jsou již vždy s okem pro příčné uchycení rovného topůrka. Vyskytnou se sice v hrobech stupně Ř B1, avšak častěji bývají zastoupeny v hrobových výbavách až do druhé poloviny 2. století po Kr., kdy se nacházejí o v bojovnických hrobech.

Poměrně často se v hrobových výbavách objevují také pérové nůžky. Vzácně se vyskytnou rydla. K ojedinělým nálezům patří pořízy, stejně jako pilník z polozemnice v Horoměřicích. Šicí jehly vyráběné z bronzu, železa i kosti (v Dobřichově-Pičhoře bylo nalezeno i pouzdro na jehly). Z dalších nálezů – pinzety a šídla, vyskytne se i ocílka.

K výbavě některých jedinců patřily i klíče k dřevěným, avšak v různé míře okovaným skříňkám a truhlám. Ze samotných truhel se dochovávají různá kování. Zámky bývaly dřevěné s kovovým pérem.

Ze starší doby římské zatím z českého území neznáme nálezy radlic ani jiného zemědělského náčiní. Tento fakt však může být způsoben i tím, že zemědělské náčiní nesloužilo jako milodary.

Témata, do kterých materiál patří