Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Umění v 19. století - pseudoslohy atd.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.02 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Architektura 19.století - od pseudoslohů k pionýrům moderní architektury

Romantická architektura

  • objevuje se zájem o středověké stavby hlavně gotické. Studium památek a užívání gotických prvků

  • novogotika vzniká v Anglii - zámky, vily a domy se stavěly již na konci 18st. Souběžnost klasicismu a romantismu - novogoticky stavěly i klasicističtí architekti (Dance, Wilkins, Smirke)

  • souběžně s novogotikou se staví užitkové stavby s železnou konstrukcí - inženýrská architektura

  • novogotika ovládá monumentální architekturu v Anglii až do konce 19st. - zámek v Hertfordshire (Wyatt), parlament v Londýně (Barry, Pugin)

  • Ve Francii je hlavním představitelem Eugene Viollet-le-Duc (1814-1879) - restaurátor středověkých památek - svoboda volby slohů ve shodě s funkcí a typem architektury (ovlivňuje moderní architekty Gaudí, Perret, Le Corbusier). Pietní přístup k historické památce v kombinaci s tvůrčí fantazií (Sainte-Chapelle, katedrála Notre-Dame aj.)

  • prostředek k napodobení gotických památek se našel v železné konstrukci - Henri Labrouste železo a litina knihovna Sainte-Genevieve, Francois Duqesnay - pařížské Východní nádraží.

  • v Německu dlouho převažoval klasicismus, novogotická přestavba kolínského dómu (1824-1888). Romantická fantazie i na novogotických zámcích barvorského krále Ludvíka I. (Hohenschwangau - Ohlmuller). V Rakousku L.Ernst - restaurování sv. Štěpána.

  • v Čechách - romantismus se nejprve projevuje zakládáním anglických parků. První novogotická stavba v Praze - přestavba místodržitelského letohrádku v Královské oboře (Jiří Fischer). Novogotika se uplatňuje při přestavbách ale i novostavbách (Panna Marie v Turnově). Od 40.let také v činžovních domech a úpravě hradů a zamků - Hluboká (1841-1871 - František Beer, Deworetzky), Lednice (1847-1862 - Wingelmuller), Žleby a Orlík. Novogotický pomník císaře Františka I (na Smetanově nábřeží) - architek Josef Kranner, sochaři Josef Max a Josef Kamil Bohm (1846)

realistická architektura

  • v období realismu pokračuje historismus, novogotiku však často střídá novorenesance - lépe splňuje funkci architektury. Spojeno s rozmachem stavebního podnikání raného kapitalismu

  • Francie: Dostavba Louvru (Visconti a Lefuel) - spojeno s Tuileriemi - novobarokní prvky

  • novobarok s novorenesančními prvky - pařížská Opera (Charles Garnier), kostel sv.Augustina v Paříži (Victor Baltard) - železná konstrukce s kameným obkladem.

  • Anglie: novogotika se drží i v druhé půli 19st. Buržoazie stále dává přednost dekorativnímu eklekticismu - novogotika a novorenesance. Střídavé pásy cihel a kamene, malovaná okna. Kostel všech svatých v Londýně (William Butterfield)

  • Belgie: novogotická burza v Antverpách (J.Schadde), novobarokní Justiční palác v Bruselu (Joseph Poelaert)

  • Německo: eklekticismus. Snaha o vytvoření národního slohu - "bismarckovský sloh". Gustav Ebe v Berlíně a Julius Benda. Georg von Dollman - Linderhof, řídil stavbu Nuschwansteinu (podle Riedla). teoretikem byl Gottfried Semper - profesor v Drážďanech - navrhl tam divadlo a galerii

  • Rakousko: Votivní kostel (Heinrich von Ferstel) a Nová univerzita (Ferstel). Novorenesanční opera (der Null a von Sicardsburg). Ve stejném slohu i Severní a Jižní nádraží. Restaurování sv. Štěpána, dostavba katedrály v Kolíně a novogotická radnice Vídně - Friedrich von Schmidt.

  • Čechy: první český novorenesančí architekt byl Ignác Ullmann - farní kostel Cyrila a Metoděje v Karlíně, budova České spořitelny (dnes AV), Prozatimní divadlo (součást ND), budovu Sokola v Sokolské třídě, Česká technika na Karlově náměstí - u všech vliv pozdně renesančních paláců. Vídeňská architektura je cítit na paláci Lažanských a Šebkově paláci. Domácí renesanční tradicí se inspiroval u Vyšší dívčí školy ve Vodičkově

  • Josef Hlávka - pražská porodnice. Působil ve Vídni (např.: Opera). Do tohoto období spadá i velmi raná tvorba Josefa Zítka

Témata, do kterých materiál patří