Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminar1

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Seminář 1

Základní systémové pojmy práva

1.1. Ústava ČR v čl. 9 odst. 2 říká: „Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.“

Jde o normu práva pozitivního nebo přirozeného?

1.2. Listina práv a svobod v čl. 23 říká: „Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny."

Jde o normu práva pozitivního nebo přirozeného? Co rozumíte pod pojmem „činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny“?

1.3. Ústava ČR v čl. 2 odst. 3 říká: „Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.“

čl. 2 odst. 4: „Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“

Jde o normu práva pozitivního nebo přirozeného?

1.4. Zařaďte buď do objektivního, nebo subjektivního práva:

občanský zákoník - právo na zaplacení dluhu - Ústava ČR - právo na vzdělání - zákon o České televizi - právo na život - rozsudek soudu o rozvodu manželství - nález Ústavního soudu, jímž se zrušuje zákon - petiční právo - nález Ústavního soudu, jímž se zrušuje vyhláška obce - volební právo

Uveďte příklady subjektivních povinností.

1.5. Které z uvedených principů jsou spíše principy veřejného práva a které spíše principy soukromého práva? Zdůvodněte.

a) princip rovnost účastníků právních vztahů

b) princip veřejnosti jednání

c) presumpce neviny

d) princip smluvní volnosti

e) zákaz zneužívání pravomoci

f) princip suverenity lidu

g) princip bezformálnosti právních jednání

h) vše je dovoleno, co není výslovně zakázáno

1.6. Které ustanovení má spíše soukromoprávní a které veřejnoprávní povahu?

§3 odst.1 ZR: Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy o tom, že spolu vstupují do manželství učiněným před obecním úřadem pověřeným vést matriky, popřípadě úřadem, který plní jeho funkci (dále jen "matriční úřad") nebo před orgánem církve nebo náboženské společnosti, oprávněné k tomu zvláštním předpisem.

§44 odst.1 ZR: Brání-li rodiči ve výkonu jeho rodičovské zodpovědnosti závažná překážka a vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud pozastavit výkon rodičovské zodpovědnosti.

1.7. Které ustanovení má spíše soukromoprávní a které veřejnoprávní povahu?

§13 odst. 1 ZP: Pracovněprávní vztahy podle tohoto zákona mohou vzniknout jen se souhlasem fyzické osoby a zaměstnavatele.

§238 odst. 2 ZP: Zaměstnankyně nesmějí být zaměstnávány pracemi, které ohrožují jejich mateřství. Ministerstvo zdravotnictví stanoví vyhláškou práce a pracoviště, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu.

Témata, do kterých materiál patří