Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




zkouskove-otazky-1-10

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (117 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1. Toxikologie, její význam a místo mezi ostatními vědami

základy toxikologie položil v 16. stol. Paracelsus, jeho známé tvrzení, že „všechny látky jsou jedy, a toliko správná dávka odlišuje lék od jedu“ je víceméně platná dodnes. Jedem je každá látka, organismu cizí, která jej poškozuje chemicky nebo fyzikálně. Toxikologie má stránku popisnou, experimentální a teoretickou. Stojí na základech biologických a chemických. Podobá se významně farmakologii. Existují toxikologické disciplíny, neboli aplikovaná odvětví:

1) popisná toxikologie 2) predikční toxikologie 3) soudní lékařství 4) průmyslová toxikologie 5) ekotoxikologie 6) toxikologie potravin 7) klinická toxikologie 8) toxikologie agrochemikálií

2. Otrava (intoxikace), její projevy, účinky jedů na organismus

působení cizorodé látky na lidský organismus se může navenek projevit celou škálou rozmanitých účinků, od lehké nevolnosti, přes poruchy zažívání, nervové soustavy, až po smrt. Otrava je poškozením životních funkcí organismu v důsledku působení jedovaté látky. Může se projevit po jednorázové dávce, pak se jedná o „akutní“ otravu, či po dlouhodobém působení na organismus, v tomto případě se jedná o „chronickou otravu.“ Oba druhy otrav se mohou významně lišit. Dále můžeme mluvit o rozdělení podle vratnosti na a) vratný a b) nevratný. Podle projevů (manifestací) můžeme mluvit o druzích účinku:

1) přímý toxický účinek – poškození či odumření buněk 2) biochemický účinek – ovlivnění biochem. 3) imunotoxickém účinku – snížení imunity, alergická reakce 4) mutagenitě – změna genetické informace 5) karcinogenitě – změna gen. inf. vedoucí ke zhoubnému bujení 6) teratogenitě – poškození plodu

3. Toxicita a riziko. Vztah mezi fyzikálně – chemickými vlastnostmi látky a rizikem

V dnešní době, kdy existuje přibližně 107 chemických látek a připravit novou látku je podstatně jednodušší než otestovat její toxicitu, byly vyvinuty a stále se vyvíjejí postupy umožňující toxicitu otestovat na základě chemické struktury a fyzikálně chemických vlastností. Studují se, kvantitativně a kvalitativně, vztahy mezi strukturou a biologickým účinkem. SAR – structure activity relationship a QSAR – quantitative structure activity relationship (např. látky X-CH2-CO mají slzotvorný účinek)

4. Účinky jedů v závislosti na dávce a koncentraci

rozdělení látek podle nebezpečnosti (množství udávané jako smrtelná dávka pro člověka):

1) prakticky netoxické: > 15 g/kg , > 1l (např. voda, BaSO4 ) 2) málo toxické: 5 – 15 g/kg, 0,5-1l (např. Fe2(SO4) ) 3) mírně toxické: 0,5 - 5g/kg, 0,05-0,5l (např. NaCl) 4) silně toxické: 50mg – 500mg/kg, lžička – 0,05l (např. methanol) 5) extrémně toxické: 5mg – 50mg/kg, 7kapek – lžička (např. BaCl2, KClO3) 6) super toxické: < 5 mg/kg, < 7 kapek (např. nikotin, botulotoxin)

Témata, do kterých materiál patří