Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




zkouskove-otazky-1-10

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (117 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

16. Toxikologie alifatických a aromatických uhlovodíků

alifatické uhlovodíky – průmyslová toxikologie uhlovodíků je významná z hlediska širokého okruhu exponovaných osob (paliva, pohonné látky, rozpouštědla) a jednak z hlediska jejich rozmanitých, často velmi závažných účinků, uhlovodíky C1 až C4 mají významný dusivý účinek (methan, ethan), u nenasycených cyklických (etylen, cyklopropan) pak účinek narkotický, se stoupajícím počtem násobných vazeb (dvojných, trojných) obvykle stoupají narkotické účinky cyklohexan < cyklohexen < cyklohexadien < benzen, alifatické uhlovodíky C4 až C12 jsou zvláště nebezpečné hořlaviny (I. třídy) aromatické uhlovodíky – jsou to výborná rozpouštědla tuků, olejů a vosků, nalezly široké uplatnění jako ředidla barev, laků, některých plastických hmot, kaučuku. Z toxikologického hlediska se jedná o významnou skupinu látek, která poškozuje řadu životně důležitých funkcí jako játra (hepatotoxický účinek), ledviny (neurotoxický účinek), kardiovaskulární systém (srdce, cévy), v účincích na krvetvorbu je benzen vysoce nebezpečná látka, která může vyvolat leukemii. Ke specifickým účinkům naftalenů a jeho hydrydrogenovaným analogům se přisuzuje vznik šedého zákalu (kataraktogenní účinek). Ojedinělou vlastností v řadě aromatických uhlovodíků je fotosenzibilizující účinek antracenu, Benzen (B2H6) jedná se o hořlavou kapalinu char. zápachu. Akutní intoxikace se projevuje narkotickými účinky: opilost, nejistá chůze, závrať. Ve vyšších koncentracích nastává bezvědomí, jedná se o podezřelý karcinogen, Toluen (CH3-C6H5) akutní otrava se projevuje jako otrava alkoholem „toluenová narkomanie.“ Vzniká excitace až opilost, nausea, bezvědomí. Xyleny (CH3-C6H4-CH3) neboli dimethylbenzeny, je méně nebezpečný než toluen, toxicita se projevuje ospalostí, poruchami spánku. Solventní nafta – směs benzenu, toluenu, xylenu, ethylbenzenu a dalších) akutní otrava připomíná otravu benzenem.

17. Toxikologie organických halogenderivátů

Organické halogenderiváty tvoří z toxikologického hlediska významnou skupinu sloučenin s rozmanitou škálou účinků dráždivé účinky: významné u nenasycených derivátů s allylovým seskupením: allylchlorid < allybromin < allyjodid hepatotoxicita: CCl4, polychlorované naftaleny nefrotoxicita: allylchlorid, methylbromid kardiovaskulární systém: pentachloretah, ethylchlorid, vinylchlorid o karcinogeních účincích těchto látek, které jsou organismu cizí se vedou spory, v ČR jsou mnohé zařazeny jako podezřelé karcinogeny např. CH3I, CHCl3 (chloroform) dříve používáno jako anestetikum

18. Významné jedy mezi kyslíkatými látkami

methanol (CH3OH) – bezbarvá kapalina, alkoholické zápachu i chuti, je pálivá, v těle se metabolizuje na formaldehyd, který je vysoce toxický, akutní smrtelná dávka je asi 30ml, slepotu mohou vyvolat dávky již 7-15ml, ethanol (CH3CH2OH) bezbarvá čirá kapalina, akutní toxická dávka je 6 až 8g na kg, 1-propanol (CH3CH2CH2OH) toxicita a narkotické účinky jsou vyšší než ethanolu a 2-propanolu, Fenol (C6H5OH) – silně leptá pokožku, po požití prudké bolesti v dutině ústní, kresoly – deriváty fenolu jsou nebezpečné žíraviny a jejich požití má za následek většinou smrt, Diethyleter – po nadýchání par a po požití vyvolává opilost rychleji než alkohol, smrtelná dávka je 25ml. Di(chlormethyl)eter – bezbarvá kapalina páry těžší než vzduchu, po několikaminutové expozici může dojít k edému plic. Jedná se o prokázaný karcinogen, byl používán jako bojový plyn. Ethylenoxid (oxiran) – za normálních podmínek plyn páchnoucí po shnilých jablkách. Pro člověka jedovatý asi jako svítiplyn. V malých koncentracích dráždí oči a sliznici asi jako amoniak. Může způsobit plicní edém, podezřelý z karcinogenity. Tetrahydrofuran (oxolan) – relativně málo toxická látka, vysoké koncentrace mají narkotické účinky. Po dlouhodobé expozici dochází k poškození jater. 1,4 dioxan páry silně dráždí oči a způsobují zánět spojivek, po inhalaci většího množství dochází k bezvědomí vedoucímu často k úmrtí. Methanal (CH2O) jedná se o mutagen a karcinogen, chronická otrava je charakteristická bolestmi hlavy a zažívacími obtížemi. Ethanal, neboli acetaldehyd (CH3CHO) – akutní otrava acetaldehydem je podstatou stopethylové reakce při léčení alkoholismu, 2-propanol (CH3COCH3) neboli aceton – bezbarvá látka, silně těkavá, výborné rozpouštědlo, na organismus působí jako narkotikum a postihuje všechny oblasti CNS.

Témata, do kterých materiál patří