Trestproces
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
stížnost má odkladný účinek s výjimkou případu stížnosti do rozhodnutí o přerušení TS
Veřejné a neveřejné zasedání
kromě HL jsou veřejné a neveřejné zasedání dalšími formami soudního zasedání
ve veřejném zasedání se rozhoduje o otázkách, které se svým významem a svou povahou blíží otázkám viny a trestu, a někdy (zpravidla rozhoduje-li se o řádném nebo mimořádném opravném prostředku) přímo též o otázkách viny a trestu
neveřejné zasedání je vyhrazeno pro takové rozhodování, kde podle povahy věci není třeba ani provádět důkaz výslechem obviněného, svědků a znalců, ani probírat věc za účasti procesních stran. Zpravidla se v neveřejném zasedání rozhodují otázky menšího významu.
Veřejné zasedání
jen tehdy, když je v zákoně výslovně tato forma jednání předepsána
o uložení ochranných opatření
nebylo-li o jejich uložení rozhodnuto v HL
o změně způsobu výkonu ochranného léčení
o upuštění od výkonu ochranného léčení a od výkonu ochranné výchovy
o propuštění z ochranného léčení a z ochranné výchovy…
o trestu
ve veřejném zasedání se jednak v některých případech trest stanoví, jednak se činí některá důležitější rozhodnutí týkající se výkonu trestu (např. rozhodnutí o podmíněném propuštění z trestu odnětí svobody, o osvědčení při podmíněném odsouzení)
o opravných prostředcích
s výjimkou stížnosti se rozhoduje o všech opravných prostředcích ve veřejném zasedání
přitom pro veřejné zasedání konané o odvolání jsou v zákoně stanoveny určité odchylky
ostatní případy
např. předběžné projednání obžaloby nebo schválení narovnání, považuje-li to předseda senátu za potřebné
Úprava řízení
veřejné zasedání se koná za stálé přítomnosti všech členů senátu a zapisovatele
účast státního zástupce a obhájce je tu nutná, jen pokud to zákon výslovně stanoví
SZ zástupce musí být přítomen, jde-li o veřejné zasedání konané o odvolání, o dovolání, o stížnosti pro porušení zákona
obhájce musí být přítomen při veřejném zasedání konaném o odvolání, musel-li by obžalovaný mít obhájce u HL, v řízení konaném o dovolání v případech uvedených v § 265r / 3, v řízení o vydání do ciziny, v řízení o uložení ochranného léčení s výjimkou ochranného léčení protialkoholního
po zahájení veřejného zasedání podá předseda senátu nebo jím určený člen senátu zprávu o stavu věci zaměřenou na otázky, které je třeba u veřejného zasedání řešit
poté osoba, která dala svým návrhem k veřejnému zasedání podnět, návrh přednese
státní zástupce a osoba, která může být přímo dotčena rozhodnutím (nejsou-li sami navrhovateli), se k návrhu vyjádří
potom se provádějí důkazy (jde-li o řízení o odvolání, o dovolání nebo o stížnosti pro porušení zákona, děje se tak jen zřídka)