Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geologie tahák

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (72.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Metamorfity: fylit, svor, ruly, pararuly, ortoruly, metakvarcit

12) Působení vnitřních geologických sil

Vývoj vnitřních částí zemské kůry a zemského povrchu je výsledkem: Vnitřních sil – původ vnitřního zemského tělesa. Projevují se zejména horotvorní tlaky a pohyby v zemské kůře, zeměstřesením a vulkanickými pochody.

Vnějších sil – původ na zemském povrchu, v hydrosféře, atmosféře, v kosmickém prostoru

Činností vnitřních sil dochází k lámání zemské kůry, působení vnějších sil je zaměřeno z části na vyrovnání těchto rozdílů a na vytváření parovinného povrchu.

13) Pohyby a deformace v zemské kůře

Zemská kůra je v neustálém pohybu, který je důsledkem mechanických pochodů odehrávajících se v hlubších podkorových sférách země. Tyto pohyby jsou jednou z příčin změn ve stavbě zemské kůry (tektonické pohyby). Tektonické pohyby probíhají v zemské kůře pomalu téměř neznatelně, pouze zemětřesné pohyby mají rychlý a často katastrofální průběh.

Tektonické pohyby dělíme na:

Relativně pomalé – poklesávání a vyzdvihávání větších úseků zemské kůr. V minulosti vedly k dlouhodobým mořským záplavám anebo naopak k vynořování

Relativně rychlejší a silné pohyby – měly za následek výrazné deformace zemské kůry a při nichž spolupůsobily napětí ve směru tečny k zemskému povrchu. Vedly k vzniku pásemných velehor. Výsledky dosavadních výzkumů ukazují, že současnépohyby zemské kůry jsou velmi rozšířeny, že prakticky neexistují stabilní oblasti zemské kůry.

14) Praktický význam výzkumu tektonických povrchů

Tektonický výzkum patří k nejvýznamnějším úkolům ve stavební geologii, při řešení hydrogeologických otázek a při vyhledávání a průzkumu ložisek nerostných surovin. K poznání tektonické stavby území přispívá někdy studium povrchu území a rozbor jeho morfologických a hydrogeologických zvláštností. Přítomnost velkých zlomů nebo pouze nakloněných vrstev se projevuje často náhlými změnami reliéfu krajiny. Někdy vyvěrají na zlomených liniích prameny. Řeky a potoky prohlubující často některé úseky svých údolí podél zlomových linií. Tektonické porušení může způsobovat nestejnorodost základové půdy (nepřístupné rozdíly v sedání). Studium tektoniky je nutným předpokladem pro řešení velikosti horských tlaků v tunelech, štolách i pro posouzení stability stěn a stropů podzemních kaveren, při výběru přehradního místa, pro vyhledávání zásob podzemní vody, vyhledávání ložisek nerostných surovin.

15) Zvětrávání hornin

Horniny zemského povrchu jsou neustále vstaveny fyzikálnímu a chemickému působní atmosféry, hydrosféry i biosféry. Působením fyzikálních faktorů dochází k rozpadu hornin, faktory chemické způsobují rozklad hornin. Probíhají souběžně, vliv klimatických poměrů se může projevit v tom, že některý způsob převažuje. Zvětráváním jsou postiženy horniny vystupující na souši poměrně do malé hloubky v níž se projevují ještě tepelné úč. slunečního záření a chemičtí účastníci vody a ovzduší.

Témata, do kterých materiál patří