Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geologie tahák

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (72.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Druhohory - Český masív je souší a jen někdy je pokryt mělkým mořem Třetihory – karpatská soustava podléhá alpskému vrásnění.

22) Druhy geologických map

Geologická mapa zobrazuje geologické poměry a stavbu území, jak se jeví na zemském povrchu. Z dobré geologické mapy je možno vyčíst, které horniny vystupují na povrch území, usuzovat o úložných a statigrafických poměrech, tektonickou stavbu území, poučení o výskytu užitkových hornin a nerostů. Geologické mapy se sestavují z různých hledisek a v různých měřítkách:

Přehledné – 1:100 000 – 1:200 000

Základní – 1:20 000 – 1:50 000

Podrobné – 1:2 000 – 1:10 000

Mapy odkryté – při jejich sestavování je kladen důraz na horniny překvarterního podkladu a nebere se zřetel na pokryvy.

Mapy přikryté – v nich jsou vyznačeny i různé pokryvné útvary. Starší geologické mapy – byly sestavovány jen podle prohlídky území, podle toho, co mohl geolog na povrchu vidět.

Mapy půdních poměrů – obsahují údaje o půdních druzích, horninách předkvartérního podkladu.

V mapách byl vyznačen hlavní skalní podklad páskovou zobrazovací metodou. Bylo využíváno i odstínů barev. Inženýrskogeologické mapy – vychází z dobré geologické mapy a znázorňuje jak horniny překvarterního podkladu, tak i pokryvy a jejich mocnosti. Vyjadřují různé geodynamické jevy (sesuvy, erozní tvary, krasové jevy) a hlavní hydrogeologické údaje.

Má nejméně 3 listy:

Mapa inženýrskogeologických poměrů

Mapa hydrogeologických poměrů

Mapa dokumentační

Z těchto 3 základních listů je možno sestavit různé účelové mapy rajonové (např. mapy základových poměrů)

23) Geologické profily

Slouží k názornější představě o průběhu vrstev a k objasňování geologické stavby studovaného území. Znázorňují zpravidla průběh vrstev a tektonických linií ve svislé rovině.

Rozlišujeme:

Geologické profily měřené – u nichž je větší část plochy profilu v terénu viditelná (odkryvy, kopané šachtice, rýhy, hluboko zaříznutá údolí řek a potoků, výkopové stěny)

Geologické profily sestrojované – z geologických map a na základě dalších informací (vrty, studně, důlní práce).

Pokud jde o orientaci profilů vůči vrstvám skalního podkladu, rozeznáváme:

Profily příčné – vedené kolmo na směr vrstev

Profily podélné – vedené ve směru vrstev

Profily šikmé

24) Geologické přípravné práce, metody průzkumu

Geologicko-přípravné práce mají různé úkoly a různou povahu, podle toho, ve kterém období uvažované stavby se konají, jaký význam má projektované dílo, jak složité jsou geologické poměry a jak pokročil základní geologický výzkum v širším okolí studovaného stanoviště.

Rozeznáváme:

Předběžný výzkum, konaný v době kdy se pracuje na prvních programových náčrtcích stavby a kdy se hledá vhodné staveniště a připravuje investiční úkol.

Témata, do kterých materiál patří