Geologie tahák
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
28) Hlavní zásady při zakládání lomů se zřetelem k účelu a geologickým poměrům
Lomy se zakládají pro získání stavebního kamene, pro kamenické práce, pro výrobu dlažebních kostek, silničního štěrku, pro účely průmyslové. Každý z těchto oborů klade jiné požadavky na povahu horniny i jiné požadavky na způsob těžby. V kopcovitém území na svazích se zakládají lomy stěnové, v rovinatém území lomy zahloubené, jámové. Výjimečně se kámen těží po hornicku v lomech podzemních.
Stěnové lomy – jsou zpravidla provozně nejvýhodnější. Základnu lomu volíme nade dnem údolí. Při zakládání lomu v čediči je třeba pomatovat na proměnlivý úklon sloupů. Při určování polohy stěn lomů je třeba uvážit i polohu svahu k světovým stranám (dlažební kostky a stavební kámen – severní lomy).
Jámové lomy – se zakládají na starých náhorních rovinách, na nichž jsou i pevné horniny rozložené a porušené do značné hloubky. Čím hlouběji, tím je horniny zdravější, láme se v silnějších lavicích (žula). Jámové lomy jsou za těchto podmínek výhodné a dosahují, zde hloubky přes 50 m. v některých případech se zřizují jámové lomy, aby se nemusela odstraňovat skrývka oddělující hledanou horninu od údolí. Ze dna jámového lomu se pak razí štola do údolí, kterou se dopravuje kámen a odvádí voda.
Podzemní lomy – příliš velká mocnost skrývky vede někdy k založení podzemních lomů, v nichž se těží kámen po hornicku ve štolách a podzemních prostorách. Při zakládání lomů je třeba pamatovat na bezpečnost okolí lomu a stabilitu lomových stěn.
29) Ložiska písku a štěrku
Písek a štěrk se používají pro výrobu malty a betonu, při stavbách silnic a železnic, k úpravě propustného podloží plání, při zakládání budov k zřizování polštářů. Hlavní zásoby písku a štěrku poskytují terasové uloženiny našich řek. Jsou zpravidla uložené ve vodorovných vrstvách, jsou částečně vytříděné, zaoblené, ve starších terasách bývají písky znečištěny hlinitými a jílovitými záteky a valouny některých hornin. Mladší terasy větších vodních toků mívají zpravidla čistčí a dobře vytříděný pevný materiál. V některých oblastech jsou důležitým zdrojem písku a štěrku morény ledovců. Eolické uloženiny se vyskytují podél širokých údolí větších řek, kde vítr vyvál jemné písky z říčních sedimentů nebo podél mořského, jezerního prostředí. Lze je obvykle použít jen jako jednu z frakcí pro přípravu betonové směsi.
Písčité zvětraliny – některé horniny zvětrávající na písek (žuly, pískovce, arkózy) poskytují také materiál použitelný na zřizování propustných vrstev pod silniční pláň. Do betonu se nehodí. Jejich ložiska mají nepravidelnou mocnost.