Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Geologie tahák

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (72.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

19) Typy podzemních vod

Vody vyskytující se pod zemským povrchem jsou podzemní. Největší díl podzemních vod se tvoří z atmosférických srážek, které pronikly do podzemí spolu s prosakujícími vodami vodních toků a vodních nádrží. To jsou tzv. vody vadózní. Menší díl podzemních vod pochází z vodních par vznikajících z magmatu a pronikajících do povrchových částí zemské kůry – tzv. vody juvenilní. Podzemní vody mohou horninami pronikat póry (průlivem podél puklin a dutinami velkých rozměrů). Tak jsou dány i základní typy propustnosti horninových celků: průlivová, puklinová, kavernásní. Podle propustnosti rozlišujeme horniny propustné a nepropustné. Při sestupu vody propustnými horninami se vytvářejí pásma podzemní vody: Podzemní voda v tzv. provzdušnělém (průchozím) pásu tvořené půdní vodou a hlouběji mezilehlou vodou. Podzemní voda ve zvodnělém pásmu, jejíž povrch tvoří hladinu podzemní vody, vzlínáním v kapilárních průlivách vystupuje voda nad hladinu podzemní vody a vytváří kapilární obrubu (třáseň) Vody proniklé průchozím pásmem propustných hornin se zadržují a vzdouvají na nepropustném podkladě a v propustných horninách vytvářejí nádrž podzemí vody. Hladina podzemní vody v horninách s průlivovou a puklinovou propustností může být volná nebo napjatá. Na volnou hladinu působí jen atmosférický tlak. Při stlačení volné hladiny nepropustným nadložním krytem, hydrostatickým tlakem nebo tlakem plynů a par přechází volná hladina v napjatou. (tlak je pak větší než atmosférický – artézská voda)

20) Složení a vlastnosti podzemních vod

Jak fyzikální, tak i chemické vlastnosti vody jsou podmíněny obsahem různých látek a sloučenin ve vodě. Tyto látky jsou buď: Mechanicky přimíšené anorganické i organické látky ve vodě nerozpustné, jen rozptýlené, které se usazením dají z vody odstranit Rozpuštěné pevné i plynné látky, které se dostávají do vody z hornin nebo z ovzduší.

Mikroorganismy ve vodě rozptýlené. Mají-li být podzemní vody použity jako pitné, určují se jejich tzv. vnější znaky (pach, chuť, čirost, průhlednost), fyzikální a fyzikálně chemické vlastnosti (teplota, koncentrace vodíkových iontů pH, elektrická vodivost, radioaktivita), chemické složení a provádějí se rozbory bakteriologické a biologické. Vody říční, jezerní i dešťové jsou měkké. Mají schopnost rozpouštět minerály a horniny. Vůči horninám a mnohým stavebninám jsou tyto vody agresivní. Agresivní jsou i podzemní vody, které obsahují volny CO2 , organické kyseliny nebo větší množství solí silných kyselin.

21) Stručný přehled geologické stavby ČR

Rozděluje se na:

Český masív

Karpatskou soustavu

Prvohory – český masív i karpatská soustava se vyvíjí současně. Střídají se transgrese a regrese moře. Část starých sedimentů i vyvřelin prodělává regionální metemosfézu.

Témata, do kterých materiál patří