Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmenování a popis zemin podle ČSN EN ISO 14668-1

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (155.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Obsah uhličitanu vápenatého

makroskopicky poznáme podle světlejšího zabarvení zeminy. Uhličitan vápenatý CaCO3 se vyskytuje v zeminách ve formě bělavých povlaků, zrnek, konkrecí (cicvárů) nebo pseudomycélií. Kvalitativně se stanovuje pokapáním 5% kyselinou chlorovodíkovou, kdy se projevuje šuměním.

- zemina neobsahuje uhličitany, pokud po pokapání nešumí

  • zemina je slabě vápnitá, pokud po pokapání krátce zašumí

  • zemina je silně vápnitá, pokud po pokapání se projeví bouřlivé šumění

Obsah přimísenin

V popisu se zaznamenává příměs většího množství některých minerálů, zejména slíd.

Objemová nestálost

Předpoklad, že zemina může vykazovat objemovou nestálost ( např.bobtnavost, prosedavost), je třeba zaznamenat a následně ověřit laboratorními zkouškami.

Příklady

Soudržné zeminy:

Prachovitý jíl (aluvium) černošedý, s polohami jemného písku do mocnosti 1 cm, mokrý, kašovitý, s hojnými šupinami muskovitu a zbytky vegetace. Zemina má silně bahenní zápach a nereaguje s HCl. Písek je šedý, jemný, ostrý, křemenný, zastoupený v množství cca 20%.

Jílovitá hlína prachovitě písčitá (spraš), hnědožlutá, s pórovitou texturou, vlhká, tuhá, obsahem uhličitanu vápenatého ve bělavých výkvětů a konkrecí do průměru15 mm, s ojedinělými šupinami muskovitu. Zemina má bouřlivou reakci s HCl.

Písčitá hlína s úlomky stavebního materiálu (navážka), tmavě hnědá, vlhká, měkká. Písek je světle šedý, jemný až hrubý s plynulou zrnitostí, křemenno- muskovitický, zastoupený v množství do 40%, stavební materiál reprezentují ojedinělé úlomky cihel do velikosti 10 mm. Zemina má slabou reakci s HCl.

Nesoudržné zeminy:

Hlinitý písek ( rulové eluvium) šedohnědý, jemný až hrubý s plynulou zrnitostí, ostrý, křemenno-živcovo-muskovitický. Písek je vlhký a kyprý. Hlína v množství cca 20% je tmavě hnědá, vlhká, tuhá, s nízkou plasticitou a hojnými šupinami muskovitu. Zemina obsahuje ojedinělé ploché ostrohranné úlomky rozložené horniny (rula) do velikosti 30 mm.zemina nereaguje s HCl.

Jílovitě písčitý štěrk s kameny tmavě šedý (aluvium), vlhký, středně ulehlý. Štěrk je šedý, drobný až hrubý s převládající hrubou frakcí, polozaoblený, polymiktní, reprezentovaný plochými úlomky světle šedé ruly (cca 50%), valouny mléčně bílého křemene(30%), zbytek tvoří úlomky tmavě šedé zvětralé horniny s povlaky limonitu (droba?). Kameny do průměru 8cm v množství cca 10% jsou reprezentovány světle šedou rulou.Písek v množství cca 20% je světle šedý, hrubý, poloostrohranný, křemitý. Tmavě šedý jíl je vlhký, měkký a tvoří závalky do průměru 20mm.

Témata, do kterých materiál patří