Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmenování a popis zemin podle ČSN EN ISO 14668-1

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (155.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Klasifikace zemin je založena na jejich zrnitostním složení, u jemnozrnných zemin, pokud obsahují více než 15% částic menších než 0,06mm, přistupuje plasticita. Dle ČSN 73 1001 se rozlišují tyto základní skupiny zemin:

  • jemnozrnné zeminy (skupina F s osmi třídami F1 až F8)

  • písčité zeminy (skupina S s třídami S1 až S5)

  • štěrkovité zeminy (skupina G s třídami G1 až G5)

Jemnozrnné zeminy jsou často označovány jako zeminy soudržné, písčité a štěrkovité zeminy jako zeminy nesoudržné.

Samostatnou skupinu tzv. zvláštních zemin tvoří organické zeminy (s doplňujícím písmenem O), prosedavé zeminy (T) a jiné druhy zvláštních zemin (U).

zemina nesoudržná soudržná znaky a vlastnosti 1.název + + 2. původ x x 3. barva + + 4. velikost zrn + x 5. tvar zrn + x 6. petrografické složení + x 7. textura x + 8. vlhkost x - 9. konzistence - ++ 10. ulehlost ++ - 11. obsah organických látek + + 12. obsah Ca CO3 X + 13. obsah přimísenin + + 14. objemová nastálost - x

význam symbolů: - nepopisuje se

x popisuje se podle možnosti

+ vždy se popisuje

++ popisuje se podrobně se zvýšenou pozorností

Tab. 1. Popisné charakteristiky a vlastnosti zemin.

Základem inženýrsko geologické klasifikace zemin je mezinárodní klasifikace USCS. Z tohoto klasifikačního systému vychází i ČSN 72 1001 Pojmenování a popis hornin v inženýrské geologii a ČSN 73 1001 Základová půda pod plošnými základy.

Název

Název zeminy stanovíme na základě makroskopického popisu posouzením její zrnitosti.

Při makroskopickém posuzování zrnitosti se zemina rozprostře na ploše a velikosti částic ve vzorku se porovnají se zrnitostní šablonou podle tab. 2.

velikost zrn v mm označení zeminy pod 0.002 jíl 0.002-0.06 prach 0.06-0.2 písek jemný 0.2-0.6 střední 0.6-2.0 hrubý 2.0-6.0 štěrk drobný 6.0-20 střední 20-60 hrubý 60-200 kameny nad 200 balvany

Tab. 2. Velikosti zrn pro jednotlivé skupiny zemin.

Základní názvy pro zeminy jsou:jíl, prach, hlína, písek, štěrk, kameny, balvany. Pojmenování lze dále rozšířit přívlastky (viz příklady).

Původ

Součástí makroskopického popisu je i údaj o genezi zeminy ( zpravidla se uvádí v závorce za názvem zeminy), pokud je možné genezi zjistit. Podle způsobu vzniku rozlišujeme dvě základní skupiny zemin:

  • reziduální zeminy, které vznikly zvětráváním matečné horniny různého typu na zemském povrchu bez dodatečného přemístění. Tyto zeminy jsou označovány jako eluvia nebo zvětralinový plášť. Patří sem různé typy sutí a hlín.

  • sedimentární zeminy, na jejichž vzniku se kromě procesu zvětrávání podílel i transport a sedimentace v jiném typu přírodního prostředí. Podle transportního média se tyto dále dělí na:

  • aluviální, naplavené sedimenty říčních niv (bahnité a bahnitopísčité sedimenty inundačních území)

  • deluviální, svahové sedimenty jako produkty gravitačních pohybu na svazích a proluviální sedimenty jako produkty přívalových proudů ( hlíny, štěrky, písky, kamenité sutě)

  • eolické, váté sedimenty, vzniklé činností větru (váté písky, spraše)

  • fluviální, říční sedimenty (štěrky, písky, hlíny)

  • glaciální, ledovcové sedimenty (sedimenty morén, rozmanité frakcí a typem)

  • marinní, mořské sedimenty (převážná většina sedimentů, štěrky, písky, jíly, bahna)

Témata, do kterých materiál patří