Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka 17 - Trh práce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (493.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Přirozená míra nezaměstnanosti – nezaměstnanost při které nedochází k vzestupu ani poklesu inflace

Všechna pojetí Phillipsovy křivky.

Základem je studie A. W. Phillipse - hypotéza o vztahu nezaměstnanosti a mzdové inflace, která říká, že čím je větší inflace, tím je menší nezaměstnanost a naopak.

zachycuje vztah mezi nezaměstnaností a mzdovou inflací

Phillips – při nízké nezaměstnanosti je na trhu práce vysoká poptávka po práci, což vyvolává růst nominálních mezd, jako první vyjádřil vztah mezi mírou růstu nominálních mezd a mírou nezaměstnaností – obr. A Mzdová inflace

dle něj se pak až do 60 let volilo mezi inflací a nezaměstnaností

Samuelson a Solow upravili křivku tak, že zachycovala vztah mezi nezam. a inflací– obr B– je ovlivněna produktivitou práce (při růstu rostou nominální mzdy, pokud nominální mzda roste rychleji než produkt., zvyšují se N a rostou ceny)

křivka obsahuje inflaci v krátkém období

Friedman – plnou zaměstnanost lze udržet jen v krátkém období, časem začne vznikat přirozená míra nezaměstnanosti

aby se zabránilo akceleraci inflace, trh práce má tendence se vracet k úrovni přirozené míry nezam., v rámci přirozené míry nezaměstnanosti se zvyšuje konkurence schopnost nezaměstnaných a dochází k růstu nominálních mezd, přirozená míra nezaměstnanosti nastává v okamžiku, kdy se počet lidí, kteří přišli o práci rovná počtu lidí, jež práci získali

jakákoliv snaha o snížení nezaměstnanosti zvyšuje inflační očekávání a v dlouhodobém měřítku vede pouze k růstu inflace, časem se navrátí opět na přirozenou míru

v krátkém období je růst inflace doprovázen růstem produkce a zaměstnanosti (proto teze zaměnitelnosti inflace a zaměstnanosti)

vyvrací keynesiánské představy nedobrovolné nezaměstnanosti

školy racionálních očekávání – prohlašuje, že i krátkodobá Phillipsova křivka je vertikální, snížení přirozené míry nezaměstnanosti je možné jen pomocí nepředvídatelných zásahů státu

Teorie lidského kapitálu

Lidský kapitál je základní pojem ekonomie rozvojových zemí T.W. Schultze. Je chápán jako úroveň vzdělání. Podle jeho názoru je kvalita populace závislá na lidském kapitálu. Investice do lidského kapitálu však vyžadují náklady a ty jsou lidí ochotni vynaložit, pokud přinesou odpovídající výnos. Za předpokladu návratnosti investice do lidského kapitálu ve formě např. vyšší úrody nebo vyšších příjmů, jsou lidé k těmto investicím motivováni a následně se může zvyšovat kvalita populace.

Zvýšení kvality populace povede k tomu, že lidé využijí příležitosti ke zvýšení svého důchodu, a to povede k ekonomickému růstu. Ekonomický růst je totiž důsledkem růstu důchodu jednotlivce.

(otázka zpracována z poznámek Makroekonomie2)

Teorie diskriminace

Jedná se o diskriminaci na trhu práce. Diskriminace je situace, kdy dva lidé odlišné rasy nebo pohlaví jsou placení rozdílně (při stejné produktivitě). Podle názoru Garyho Beckera diskriminace na konkurenčních trzích není možná, protože by z hlediska zaměstnavatelů nebyla racionální.

Témata, do kterých materiál patří