Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie 2 PMIKP - Tahák ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.11 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Cobb-Douglesova produkční fce = pro k.o. i d.o. Q = f(K,L) = A*Ka*Lb, kde A,a,b jsou kladné konstanty. Když a+b=1 konstantí výnosy z rozsahu, a+b>1 rostoucí výnosy z rozsahu, a+b<1 klesající výnosy z rozsahu.

Engelova křivka = Pomocí indif.křivek a linií rozpočtu lze analyzovat změny opt.kombinace statku X a Y v závislosti na změnách důchodu. Lze sledovat i závislost mezi celk.důchodem a nakupovaným množstvímurčitého statku. Tento vztah vyjadřuje Engelova křivka (EC).

Pro každou úroveň důchodu I1,I2,I3 existuje optimální od E1,E2,E3. Každému bodu optima odpovídá určité množství statku X1,X2,X3. Na ose x – úrovně důchodu spotřebitele, na ose y – množství statku X.

V případě norm.statků – s růstem důchodu spotřebitele roste nakupované množství. Eng.křivka je rostoucí, má kladnou smšrnici. Odlišujeme staky NEZBYTNÉ (nakupované množství statku roste pomaleji než důchod, konkávní) a LUXUSNÍ(nakupované množství statku roste rychleji než důchod, konvexní). V příp. méněcenných stat.- spotřeba kledá s růstem důchodu, Eng.kř. je klesající.

Souhrnná Eng.k. jako součet tří dílčích křivek – ta první co jde nahoru. Pro nezbytné st. začala růst se zpožděním, rychlost růstu se zpomaluje. Pro luxus.st. se objevuje jako poslední, rychlost růstu roste. Pro méněcenné st. po nasycení klesá s rostoucím důchodem.

ISS

PSS

Cenová diskriminace v Oligopolu

Nabídková křivka v monopolu

Cenová diskriminace 1.stupně= největší možná segmentace trhu, monopol stanoví každému spotřebiteli max. cenu, kterou je tento spotřebitel ochoten zaplatit za každou koupenou jednotku.

2.VARIANTA

Matematicky popište zákon klesajícího mezního užitku. Kdy vzniká bod přesycení? A jaké teorie pojetí užitku se toto vyjádření týká? = Užitek je veličina ukazující směr preferencí. Z preferencí lze odvodit fci užitku. Dva přístupy: 1) Kardinalistická verze teorie užitku = užitek je přímo měřitelný. TU = celkový užitek = vyjaduje celkové uspokojení potřeb při spotřebě daného množství statku. MU = mezní užitek = vyjadřuje změnu celkového užitku vyvolanou změnou spotřebovaného množství statku o jednotku. Geograficky – směrnicí křivky TU v dané době. MU = TU´. Zákon kles.mez.užitku = s rostoucím objemem spotřebovaného statku má mez.užitek tendenci klesat. Bod nasycení = bod odpovídaícímu maxim.užitku (Max.TU a zároveň MU = 0). Souhrnný užitek = závislý na množství všech statků, U = f(x,y).

2) Ordinalist.verze teorie užitku = užitek není přímo měřitelný. Spotřebitel je schopen říci, kterou spotřební situaci preferuje více, ale ne jak velký je její užitek. Pokud TU s růstem možství roste, MU je kladný a naopak. Indierenční křivka = množina kombnací statku X a Y se stejným souhrnným užitkem.

Jak se určí optimální množství použité práce a kapitálu při dané technologii a jak se tato úroveň technologie dá popsat?=Optim. kominace vstupůCelkové N výroby lze vyjádřit pomocí fce, která se zvláště při grafickém znázornění označuje jako Izokosta! TC = w*L + r*K, kde L je objem použité práce, K kapitálu, w cena jednotky práce, r cena jednotky kapiutálu. Závislost K na L: TC/r – w/r *L = K. Optimální kombinace vstupů = mra, ve které je firma technicky schopná nahradit kapitál prací (MRTS), se rovná míře, v níž je schopná tuto substituci na trhu uskutečnit. MRTS = w/r, MPL/MPK = w/r. Mezní produkt kapitálu a práce vyplývá z produkční fce. Pravidlo nejnižších N = firma bude minimali zovat své N, jestliže bude mezní produkt z jedné Kč vynaložené na nákup vstupů u všech používaných vstupů stejný.Napište předpoklady nebo podmínky při, kterých se aplikuje teorie her. = 9Metody na teorii her – pracuji s matem.modely ekonom.subjektu a jejich strategii, k ziskani urciteho cile.Z moznych vlastnich postupu a z poznanych nebo predpokl. Postupu protihracu se hleda optimalni postup. Ekonomicke hry:1)kooperativní=moznosti firem uzavrit mezi sebou dohodu, hry opakovane tezi ze zkusenosti predchozich kol 2)nekooperativni = nemoznost firem mezi senou uzavrit mezi sebou dohodu , modely zalozene na t.her zobrazuji jednodusene strategicke situace.Hra obsahuje:1)hrace =ucastniky hry, rozhoduje o volbe strategii, dva hraci A a B. 2)strategie – mozne cinnosti pro které se muze hrac rozhodnout, mohou se clenit do dilcich kroku, do nek.vetvi 3)výsledky=vynosy z her v penez.castkach vyplatni matice = zachycuje vysledky alter.strategii kazde z nasich firem, firmy jsou schopny seradit vysledky a snazi se dosahnout nejvice prefer. Vysledku Nashova rovnovaha = firma A dela to, co je pro ni nejlepsi v zavislosti na cin firmy B.Firma B dela to co je pro ni nejlepsi v zavislosti na cinnost firmy A.nulový význam vzajemne informovanosti konkurentu: jedna z firem zverejni svou strategii, druhé firme z toho neplyne zadny uzitek.výsledek rozhodnuti firem, které vedou ke stab.reseni, strategie a a b budou v rovnovaze, jestlize je a nejlepsi strategii firmy A při b firmou B a b je nejlepsi strategii firmy B při soucasnem uplatneni strategie a firmou A. Dominantni strategie= dom.firma dela to, co je pro ni nejlepsi bez ohledu na cinnost firmy B nebo firmy A.

Témata, do kterých materiál patří