Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie 2 PMIKP - Tahák ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.11 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pro každou úroveň důchodu I1,I2,I3 existuje optimální od E1,E2,E3. Každému bodu optima odpovídá určité množství statku X1,X2,X3. Na ose x – úrovně důchodu spotřebitele, na ose y – množství statku X.

V případě norm.statků – s růstem důchodu spotřebitele roste nakupované množství. Eng.křivka je rostoucí, má kladnou smšrnici. Odlišujeme staky NEZBYTNÉ (nakupované množství statku roste pomaleji než důchod, konkávní) a LUXUSNÍ(nakupované množství statku roste rychleji než důchod, konvexní). V příp. méněcenných stat.- spotřeba kledá s růstem důchodu, Eng.kř. je klesající.

Souhrnná Eng.k. jako součet tří dílčích křivek – ta první co jde nahoru. Pro nezbytné st. začala růst se zpožděním, rychlost růstu se zpomaluje. Pro luxus.st. se objevuje jako poslední, rychlost růstu roste. Pro méněcenné st. po nasycení klesá s rostoucím důchodem.

3. Vysvetlete a nakreslete krivku AC, pokud jsou vynosy z rozsahu nejprve rostouci a potom konstantni. = Průměrné celkové náklady (Average Total Cost, ATC, AC)

Vypočteme je jako podíl celkových nákladů a množství produkce (TC/q). Průběh průměrných nákladů může být u firem různý, ale obvyklý má podobu tzv. U-křivky. Zpočátku jsou průměrné náklady vyšší, dále klesají až ke svému minimu a pak se s rozsahem produkce opět zvyšují. Hlavní vliv na uvedený průběh průměrných nákladů má to, že každá firma, resp. její technologické možnosti, jsou projektovány pro určitou optimální kapacitu a dosahování této kapacity se projevuje i v relativně nejnižších průměrných nákladech na jednotku produkce.

Výnosy z rozsahu (Returns to Scale)

1. Konstantní výnosy z rozsahu (rukodělná odvětví)

2. Rostoucí výnosy z rozsahu (činnosti vyžadující přírodní zdroje)

3. Klesající výnosy z rozsahu (zpracovatelský průmysl)

4. Vysvetlete, proc vyrobci aut muzou prodavat auta s luxusnejsi vybavou za vysokou cenu (nevim, jak to presne znelo)?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7.VARIANTA

1.Jak je charakterizováno odvětví v prostředí dokonalé konkurence. Jaká je rovnováha v SR a LR? = Podmínky dokonalé konkurence1. Firmy prodávají standardizované výrobky, 2. Firmy přijímají ceny jako objektivní, 3. VF jsou v dlouhém období dokonale mobilní, 4. Firmy a spotřebitelé mají dokonalé informace6 Obecná východiska určení výstupu, pi němž firma maximalizuje ziskFirma maximalizující zisk podřizuje volbu vstupů (N) i výstupů (výnosů) dosažení maximálního ekonomického zisku. Ekonomiký zisk = TR – TC = TR – TCex – TCim, л budeme označovat TR – TCex. Velikost zisku л = P*Q – w*L-r*K, л = P*f(K,L)-w*L-r*K. Zisk bude maximální, při výrobě takového objemu produkce, kdy dodatečný přírůstek výstupu nepovedeke změně dodatečného zisku . První derivace fce zisku rovná nule. d л/dQ=0, protože platí d л/dQ= dTR/dQ – dTC/dQ a zároveň platí dTR/dQ – dTC/dQ = 0 a výsledkem je MR=MC. Toto zlaté pravidlo maxializace zisku lze interpretovat: aby firma max.zisk, měla by zvolit takový výstup, aby se při jeho výrobě mezní příjmy rovnaly mezním nákladům. Postačující podmínka maximalizace zisku je spojena s požadavkem rostoucích mezních nákladů, ve vztahu k růstu výnosů.Druhá derivace musí být záporná. d2 л/dQ2<0 a potom dMR/dQ < dMC/dQ. MC=MR, MR=dTR/dQ= P+Q(dP/dQ); eDP = (dQ/Q)/(dP/P); MC=P*(1+1/eDP); (P-MC)/P = -1/ eDP Pravidlo převrácené elasticity – čím cenově elastičtější bude poptávka po produkci firmy, tím menší můeme očekávat rozdíl mezi cenou a mezními náklady firmy – má smysl pouze tehdy, je-li poptávka elastická.(menší než 1). Náklady v SR bývají vyšší než náklady v LR – díky existenci fixních nákladů – firmě se v SR nedaří náklady optimalizovat (oproti LR)

Témata, do kterých materiál patří